Wszystko zaczęło się w 1994 r. Właśnie w tym roku, Pliszczyn „zatętnił” młodością i radością. Księża Sercanie, odczytując znaki czasu i duchowy testament swojego Założyciela – o. Leona Jana Dehona, zainicjowali spotkania dla młodzieży pod ogólnym hasłem „Ku cywilizacji miłości”. Na pierwsze Sercańskie Dni Młodych przyjechało około 80 osób w większości z parafii sercańskich, a spotkanie trwało zaledwie trzy dni. Tak tworzyła się tradycja: codzienna Eucharystia, spotkania dyskusyjne i praca w grupach, okazja do sakramentu pokuty, festiwal piosenki religijnej. Z roku na rok forma spotkania rozwijała się i przyciągała coraz większe grupy osób z różnych zakątków Polski.

Obecnie forma SDM-u nieco się zmieniła. Na początku każdego lata, na sześć dni, swoje namioty rozbijają setki młodych osób, pragnących poznawać Boga, dzielić się radością, przeżywać wiarę, dyskutować i żyć naprawdę, tworząc cywilizację MIŁOŚCI.

Eucharystia, modlitwa, duchowa odnowa, integracja, sport. Pod żółtą wiatą codziennie gromadzimy się na Eucharystii, na spotkaniach z ciekawymi gośćmi, którzy dzielą się z nami swoim świadectwem, talentami, wiedzą i doświadczeniem przyjaźni z Bogiem. Każdego dnia mamy okazję do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Mamy również czas na rozwijanie swoich talentów podczas organizowanych warsztatów (m. in. wokalnych, tańca, pierwszej pomocy, teatralnych, artystycznych i innych) oraz na zabawę podczas Dehoniady (sercańskiej imprezce i grillowania. Emocji dostarczają nam również rozgrywki w piłkę nożną, z których najciekawszą jest mecz „Sercanie vs Reszta Świata” 🙂

Jesteśmy tu dla Boga, dla innych i dla siebie.
Najmłodsi z nas są po 7 klasie szkoły podstawowej, górna granica wiekowa nigdy nie została określona. Pochodzimy z różnych części Polski, a czasami dołączają do nas międzynarodowe sercańskie grupy (np. z Ukrainy, Mołdawii, Chorwacji).

Cytując słowa jednego z Księży Sercanów, które stały się mottem „zaprzyjaźnionych” Sercańskich Rekolekcji Młodzieżowych: „Łączy nas jedno: mamy w sercu pięć gramów szaleństwa – niektórzy mają go znacznie więcej i TRZYMAMY Z JEZUSEM!”.

Dla kogo Sercańskie Dni Młodych?

Dla każdego, kto się czuje młody ciałem lub młody duchem, kto „ryzykuje” i poszukuje spotkania z żywym Bogiem w drugim człowieku.