Sercańskie Dni Młodych

Wtorek (30.06) – „To nic, że boli” Mt 18,21,

SDM XXII      Autor: [ ] 0

Hasło dnia „To nic, że boli”. Ósma rano – dla niektórych to środek nocy pewnie dlatego mogło kojarzyć się ono z bólem pobudki. Mimo to cała rzesza młodych nie bardzo wyspanych zgromadziła się pod wiatą.

 

 

 

 

Jutrznia

phoca_thumb_l_2_wtorek-5

„Boskie serce Jezusa ofiaruję Ci mija modość, wszystkie moje problemy, marzenia

i nadzieje” – taką modlitwą rozpoczęliśmy drugi dzień Sercańskich Dni Modych. Jutrznię prowadził ks. Wojciech Mazur. Przedstawił on

patrona dzisiejszego dnia – bł. Jana Marię od Krzyża Mendez, który poświęcił swoje życie dla Jezusa. Umierał z okrzykiem „Niech żyje Chrystus Król”. Postać patrona wiąże się z hasem dnia „To nic, że boli” z Ewagelii św. Mateusza. Ma się ono stać dla nas inspiracją szczególnie w perspektywie wieczornego nabożeństwa pokutnego. Na pytanie ks. Wojciecha „Wchodzicie w to?” usłyszeliśmy zdecydowane „Wchodzimy!”

s. Agnieszka Kasza

 

O sercu u Sercanów w Pliszczynie…

Pracę w grupach rozpoczęliśmy od obejrzenia świeżo upieczonego filmiku, który podsumowuje wczorajsze wydarzenia z pliszczyńskiego ogrodu. Nasz zespół medialny dał radę! Po krótkiej projekcji nadszedł czas na work in team, czyli praca w grupach. Z głośnika słychać było głos ks. Karola, który odliczał numery z nazwiskami. Zebrało się ich ponad 20. Fantastyczne grupy, w których uczestnicy przestali być anonimowymi osobami z imieniem i nazwiskiem na identyfikatorach, a stali się osobami z konkretnymi pytaniami i problemami. Co czuło wasze serce, gdy byliście zakochani – brzmiały pytania animatorów. Rozmowy w zespołach skupiały się na tym, czy Bóg ma w ogóle serce, a jeśli tak, to jakie jest jego serce? Tematyka tegorocznych spotkań wydaje się być interesująca, co potwierdzają uśmiechnięte twarze uczestników.

Kl. Dariusz Trzebuniak SCJ

Dziś okazało się kto jest kim… czyli prezentowały się grupy i odpowiadały na nurtujące pytanie: „Co nas otwiera na miłość?”.

Było wiele pomysłów jak to wyrazić m.in. po przez: śpiewy, tańce, teleturnieje, scenki, kabarety, żarty. Pojawiła się
nawet grupa rapująca, która pokazała, że prawdziwa miłość spływa od Boga, że nie ważne gdzie jesteś w swoim życiu, jesteś „skazany” na miłość. Co zatem zrobić, aby się na nią otworzyć? Może po prostu trzeba skorzystać z otwieracza do konserw? Może on nam pomoże?

Każda z grup przywiozła także „Dar SERCA”. Dzięki temu zabraliśmy 183,5kg elektrośmieci, a pieniądze z ich sprzedaży zostały przeznaczone na projekt budowy przedszkola na Filipinach prowadzony przez www.zbieramto.pl. Dzięki temu nie tylko dbamy o naturę, ale też pomagamy innym.

Marysia Gomułka

phoca_thumb_l_2_wtorek-21

 

Warsztaty- czyli dla każdego coś dobrego.

phoca_thumb_l_2_wtorek-67

W tym roku mamy istne szaleństwo warsztatowe! Warsztaty sportowe, psychologiczne, wokalne, patriotyczne, plastyczne, język migowy, hiszpański, kaligrafia, ekspresja siebie przez ruch, spotkanie z logiką i na koniec „Co zrobić z dorosłością?”. Każdy znajdzie coś dla siebie według własnych zainteresowań, zdolności talentów i upodobań. Wielkim odkryciem okazały się warsztaty kaligrafii prowadzone przez kl. Daniela Lalika. Kogo w czasie wakacji ciągnie do pisania? Znaleźli się tacy szaleńcy! W ciągu 2 minut zapełniała się lista chętnych. Dwanaście osób, które w skupieniu ćwiczyć będą przez najbliższe dni cierpliwość, wrażliwość, precyzję posługiwania się stalówką i atramentem. A może warsztaty „ Co z tą dorosłością?” prowadzone przez s. Teresę Pawlak i ks. Damiana Płatka? Ciekawe rozmowy o decyzjach i ich konsekwencjach zgromadziły dość liczną grupę chętnych. Uczestniczy poznali zasadę 4P czyli pomyśl – pomódl się- porozmawiaj – podejmij decyzję. Jeszcze nie znalazłeś nic dla siebie? Jutro masz szansę!

 

„ Bóg za sterem życia”

Msza Święta prymicyjna.

phoca_thumb_l_2_wtorek-87

Najważniejsze spotkanie SDM-owego dnia to Eucharystia. Dzisiaj mieliśmy ogromną radość modlić się wraz z najmłodszymi prezbiterami sercańskiej wspólnoty. Ks. Krzysztof Satoła i ks. Adam Podsiadło, którzy od 18 dni cieszą się swym kapłaństwem podzielili się tym darem z nami, udzielając prymicyjnego błogosławieństwa.

Burza, sen, łódka, milczenie, przerażenie, lęk, wiara, decyzja, morze… to tylko kilka słów i pojęć, nad którymi zatrzymał się ks. Damian Płatek w słowie skierowanym do wszystkich, którzy zgromadzili się pod pliszczyńską wiatą.

 

 

Prawdą jest, że lęk i przerażenie mogą pojawiać się przy spotkaniu z Bogiem pełnym mocy oraz wobec Jego zaproszeń. Jednak na tym lęku nie można się zatrzymać. Bóg jest Kimś, Kto daje bezpieczeństwo. Przytula, kiedy tego potrzebujemy, ale także mądrze nas kocha, miłością wymagającą.

Neoprezbiterzy są dziś dla nas świadkami tego, że warto zaufać Bogu i pozwolił, by trzymał ster naszego życia. A łódź twego życia kogo ma za sternika?

s. Teresa Pawlak

„Masz 1 życie, a nie 7”

Życie każdego z nas składa się ze spotkań. Przeróżne bywają te spotkania. Są takie, z których się cieszymy; takie, które nas denerwują, są i takie, które bywają łatwe, miłe i przyjemne, ale nie brakuje i tych trudnych. Tak też wygląda SDM-owe życie, które ulepione jest z najróżniejszych chwil. Dzisiejszy wieczór przeniknięty został niezwykłym i poważnym spotkaniem.

Ks. Krzysztof Napora scj podprowadził nas pod „bolesną rozmowę o sercu”, czyli spowiedź, sakrament pokuty i pojednania.

Życie składa się ze spotkań. Tak, to już wiemy. Bywa takie spotkanie, które jest niezmiernie trudne. To moment, gdy dotykamy własnej słabości, nędzy, biedy, grzechu, brzydoty… a nawet wredoty. Grzech, to „zgrzyt żelaza po szkle” (to kolejne porównanie ks. Krzysztofa). Warto pamiętać, że ten „zgrzyt” nie był obcy Adamowi, Ewie, Dawidowi itp. Obecny będzie i w moim życiu. Brzmieć będzie, póki świat światem, a człowiek, człowiekiem. Smutne byłoby to moje bycie, gdyby ostatnim spotkaniem, było właśnie to. Grzech jednak nie ma ostatniego słowa. Skazani jesteśmy na miłość a nie na zło.

Pliszczyńskie niebo jest dzisiejszego wieczoru świadkiem pięknych spotkań. Padła niejedna łza, niejeden raz załamał się głos, zadrżała dłoń, stoczona była nie jedna walka, by podejść do „kratek konfesjonału”, a raczej przygotowanego krzesła. Ostatnie słowo ma dzisiaj MIŁOŚĆ, Która przebacza i sprawia, że stajemy się piękni, piękni pięknem przeżytego spotkania.

s. Teresa Pawlak

phoca_thumb_l_2_wtorek-106

 

POWRÓT
Ks. Jakub Kopystyński SCJ, moderator
Pliszczyn 78, 20-258 Lublin
telefon kontaktowy: 81 751 00 84 | e-mail: sdmrsm@sercanskie.pl
Duszpasterstwo RSM, nr rachunku bankowego: 84 1600 1462 1847 3641 5000 0015