Sercańskie Dni Młodych

Weź łyżeczkę i … po najlepsze!

SDM XXV, świeżości - bądź na bieżąco!      Autor: [ ] 0
Weź łyżeczkę i… po najlepsze!

Za siedmioma górami i siedmioma dolinami, i siedmioma rzekami, dawno, dawno temu… Daleko, daleko i jeszcze dalej… Tak zaczynają się bajki, które przekazują nam morał. Ale można i tak: Za murami szpitala, w pokoju na drugim piętrze – sprawa aktualna, z ostatniej chwili. Przekazujemy tylko u nas… 

Jakkolwiek byśmy zaczynali, najważniejsze i tak jest to, co następuje potem…

Pogodna staruszka, leżąc w szpitalnym łóżku, rozmawiała z proboszczem, który przyszedł ją odwiedzić.

– Pan obdarzył mnie pięknym życiem. Jestem gotowa odejść.

– Wiem o tym – cicho odparł proboszcz.

– Mam jedno życzenie: chciałabym zostać pochowana z łyżeczką w ręce.

– Jak to z łyżeczką? – Proboszcz był zaskoczony. – Dlaczego chcesz zostać pochowana z łyżeczką w ręce?drzewo-pory-roku

– Bardzo lubiłam uczestniczyć w świątecznych kolacjach organizowanych w parafii. Gdy przychodziłam do mojego miejsca przy stole, natychmiast sprawdzałam, czy obok talerzy znajduje się łyżeczka. Pewnie ksiądz nie wie dlaczego. Gdy widziałam łyżeczkę, od razu wiedziałam, że na koniec będzie ciasto lub lody.

– A więc?

– To znaczy, że najlepsze przychodzi na końcu! I to właśnie chcę wszystkim powiedzieć na moim pogrzebie. Gdy będą przechodzić obok mojej trumny i pytać, po co ta łyżeczka, proszę, aby ksiądz odpowiedział, że mam łyżeczkę, ponieważ najlepsze podają zawsze na końcu…

W uroczystość Wniebowstąpienia, kiedy na Turbaczu wpatrywaliśmy się w górę, razem z jedenastoma apostołami, jak Pan wstępuje do nieba, zachęcałem wszystkich zebranych, od siebie poczynając, by zapamiętać drogę, którą Jezus wyznaczył. Chyba równie ważne jest, by uświadomić sobie, że to jest zapewnienie dla nas dotyczące tego, co po zakończeniu drogi życiowej, może czasem bardzo ekstremalnej. To pewnik dla tych, którzy wytrwają do końca. Dla głosicieli Dobrej Nowiny realizujących nakaz samego Chrystusa. Rozpocząłem od bajki Bruna Ferrero zatytułowanej „Łyżeczka”, bo mówi ona całą prawdę o naszej życiowej drodze. Tak wiele spraw zaprząta nam głowę, tyloma się martwimy, zapominając, że najlepsze podają na końcu.

f75ad77181a1aeed565ef23c9abb5379
Tegoroczny SDM zaprasza, byśmy weszli w tajemnicę Miłości, która karmi. Kiedy jesteśmy u stołu Pana Jezusa i spożywamy Jego Ciało i pijemy Jego Krew, pamiętajmy, że najlepsze mamy obiecane razem z Jezusem, który wstąpił do nieba, aby nam przygotować miejsce.
Niech Sercańskie Dni Młodych będą czasem, który rozpali w nas umiłowanie Eucharystii na dalsze nasze życie i spowoduje, że będziemy zapraszać i zachęcać innych do poczucia Boga przez uczestnictwo we Mszy św.

Życzę Ci, młody Przyjacielu, byś – jak ta staruszka z opowieści – chciał
powiedzieć rówieśnikom i wszystkim pozostałym, że najlepsze podają zawsze na końcu – dlatego warto wytrwać do końca w tym, co Boże.

Ks. Kazimierz SCJ 

POWRÓT
Ks. Jakub Kopystyński SCJ, moderator
Pliszczyn 78, 20-258 Lublin
telefon kontaktowy: 81 751 00 84 | e-mail: sdmrsm@sercanskie.pl
Duszpasterstwo RSM, nr rachunku bankowego: 84 1600 1462 1847 3641 5000 0015