Rozpoczęcie

Rozpoczęliśmy wspólnym śpiewem i tańcem do piosenek granych przez Scholę „Dobry Pasterz”. Przywitali nas przedstawiciele RSM z Lublina i ksiądz proboszcz Kazimierz Lewandowski SCJ.

Konferencje i goście

Najpierw wysłuchaliśmy konferencji wygłoszonej przez księdza Przemysława Bukowskiego SCJ, który przekonywał nas, że nasze życiowe lęki są nam potrzebne i mogą pomóc nam zrozumieć siebie. 
Później swoim świadectwem podzieliła się z nami Monika Ogrodnik – nie wstydząca się swojej wiary dziewczyna, tworząca filmy na Tik-Toku pod nazwą @bozasila. Monika przedstawiła nam swoją drogę w poszukiwaniu sensu życia. Odnosząc się do konkretnych sytuacji dała nam zrozumieć, że nasze życie przeżywamy najpełniej, gdy tak po prostu kochamy. Odnalezienie jego sensu jest drogą, na której Bóg nam towarzyszy i nieustannie utwierdza nas w poczuciu własnej wartości. 

Drugą konferencję wygłosił dla nas ksiądz Piotr Chmielecki SCJ, który uświadomił nam jakie lęki i cierpienia przeżywają nasi rówieśnicy w różnych zakątkach świata. Nie musimy pozostać wobec tego bierni, ale możemy się zaangażować, by w nieść w ich życie trochę światła i nadziei. Ks. Piotr dał nam ku temu bardzo konkretne możliwości. 

Niespodziewanie, w pewnym momencie wśród nas znalazł się biskup Adam Bab. Wygłosił do nas krótkie przemówienie, a następnie mogliśmy z nim swobodnie porozmawiać.

Słowo od Ojca Generała

Przemówił do nas także ksiądz Ojciec Generał księży sercanów - Carlos Luis Suárez Codorniú SCJ. Wprawdzie nie był obecny osobiście na czuwaniu, lecz przygotował nagranie, w którym zaprosił nas, abyśmy traktowali swoje życie jak prezent - który jest źródłem radości. Nawiązał także do postaci św. Franciszka Ksawerego i przekonał nas, abyśmy za jego przykładem traktowali świat jako jedną wielką rodzinę, zjednoczoną przez Pana Jezusa.

Przerwa

Znalazł się też czas na pyszny posiłek, którym według dobrej czuwaniowej tradycji był bigos xD. Po posiłku mieliśmy ponad godzinę czasu dla siebie, którą każdy z nas zagospodarował według własnego uznania.

Czuwania c.d.:

Drugą część spotkania rozpoczęliśmy od nabożeństwa pokutnego połączonego z adoracją Najświętszego Sakramentu. Była możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej, do czego zachęcił nas przewodniczący nabożeństwu, ksiądz Karol Milewski SCJ: "Ważene jest to, by odzyskać pokój serca w sakramencie pokuty i pojednania". Zwieńczeniem naszego spotkania była uroczysta Eucharystia.

Schola pomogła nam aktywnie uczestniczyć w Mszy Świętej, którą rozpoczęliśmy przed godziną pierwszą. Przewodniczył jej ksiądz Sławomir Knopik SCJ - Prowincjał Polskiej Prowincji Księży Sercanów. W homilii zaznaczył wagę relacji człowieka z Bogiem. Sakramenty są owocem tej relacji - my prosząc Boga o łaskę otrzymamy ją, jednak On bez naszego zaangażowania nie może nic zrobić. Szczególną uwagę zwrócił na to jak przeżywamy nasze życie: "Wiara i modlitwa - od nich zależy życie." 
Po utrzymaniu błogosławieństwa umocnieni w Duchu Świętym, szczęśliwie wróciliśmy do swoich domów, z nadzieją na ponowne takie spotkanie. 

Wsparcie medialne
Ci z nas, którzy nie mogli uczestniczyć w czuwaniu osobiście, mieli możliwość słuchania relacji z niego w Radiu Profeto. Dodatkowo to czuwanie, jako pierwsze w historii, było transmitowane w formie video na kanale YouTube dzięki Profeto.pl. Transmisję online na Facebooku udostępniła także strona Synaj.TV z Diecezji Tarnowskiej.

Aleksandra Kubik/Grupa Medialna SDM