Sercańskie Dni Młodych

Środa – „Jasność działania”

SDM XIX      Autor: [ ] 0

PLISZCZYN SIĘ WYBUDZA ZE SNU NOCY LETNIEJ

Witajcie drodzy Internauci! =) Rozpoczynamy właśnie trzeci dzień XIX Sercańskich Dni Młodych w Pliszczynie =) Od wczesnego poranka nad coraz bardziej rozbudzonym polem namiotowym rozpościera się bezchmurne niebo z zagrzewającym słońcem =) Już teraz czuć, że będzie to bardzo gorący dzień, nie tylko z racji pogody, ale i z powodu atrakcji, jakie czekają w dzisiejszym dniu na wszystkich uczestników =) Poranek rozpoczęliśmy tradycyjnie Jutrznią, której przedowniczył ks. Grzegorz Różyło z Biskupiaka. Podczas swojego krótkiego kazania opowiedział nam bajkę o Jasiu i jego babci, którzy udali się do kościoła =) W paru słowach odniósł się on także do modlitwy. Wiadomo nie od dziś, że każdemu człowiekowi trudno jest się modlić, również kapłanom czy siostrom zakonnym (żeby nie było, że z racji ich stanu przychodzi im to z taką łatwością =)), ale warto pamiętać, że modlitwa jest najwspanialszym dialogem z samym Bogiem, który jest Przyjacielem każdego młodego człowieka, tylko my musimy odpowiedzieć Mu na tę przyjaźń swoją przyjaźnią =) W końcu nastał punkt, o którym nie trzeba nikomu przypominać – śniadanie =) Swoją drogą zastanawiamy się właśnie, jak brzmiałoby 800… burczących brzuchów =) 3majcie się! Dobrego dnia =) Koniecznie pamiętajcie odwiedzić nas później! =)

                                                                                                                                                                      Tomek Siedlecki

„BYĆ PRZEJRZYSTYM”, CZYLI MAŁE CO NIECO O PRACY W GRUPACH

Podczas Sercańskich Dni Młodych młodzież z całego kraju ma możliwość poznania wielu osób, jednak znajomości nie zrywają się z końcem naszych rekolekcji. Mogą to uczynić podczas czasu wolnego, warsztatów, spotkań pod wiatą, a także pracy w grupach . Młodzi prowadzeni przez księży, siostry zakonne czy animatorów świeckich wgłębiają się w tematykę SDM-u, oczywiście po wcześniejszym zapoznaniu, zazwyczaj poprzez ruchową zabawę czy zwykłą rozmowę.

phoca_thumb_l_04_07_12_sroda-31

„Błogosławieni czystego serca”, czyli szóste błogosławieństwo jest wyznacznikiem tegorocznych Sercańskich Dni Młodzych. Podczas pierwszych zajęć w grupach zatytułowanych „Być przejrzystym” młodzież miała za zadanie samodzielnie ułożyć definicję czystości. Zaczynając od zwykłych skojarzeń typu codziennej kąpieli, doszli do wniosku, iż nie dotyczy ona jedynie sfery cielesnej. W większości swoją uwagę skupiali na charakterystyce człowieka o czystym sercu. Jaki powinien być taki człowiek? Według młodzieży zgromadzonej na XIX Sercańskich Dniach Młodych jest on w stanie łaski uświęcającej, żyje według Dekalogu i przykazania miłości. Czym wyróżnia się spośród innych i jak dostrzec go w tłumie? Jest sumienny, odpowiedzialny, miłosierny, bogaty w dobre uczynki, a także posiadający ogromny zapas pozytywnej Bożej energii, którą zaraża innych, zaś na jego twarzy można dostrzec wieczny uśmiech.

Dzisiaj młodzież miała okazję odróżnić czystość fizyczną, od duchowej. Być może wniesie ona kilka najważniejszych informacji do swojego życia, ale mimo wszystko dbajmy o czystość naszego ciała, nie zapominając o codziennej kąpieli! =)

                                                                                                                                                                         Klaudia Gajkoś

BP ARTUR MIZIŃSKI: CHRYSTUS JEDYNĄ PRAWDĄ

W trzecim dniu XIX Sercańskich Dni Młodych w Pliszczynie najważniejszy punkt programu miał miejsce dokładnie w samo południe. Mowa oczywiście o Eucharystii, którątym razem sprawował wyjątkowy gość – ks. bp Artur Miziński, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej =) Pasterz tutejszego lokalnego Kościoła wyraził w homilii swój ból, że tak wiele młodych ludzi porzuca swoją pamięć o Bogu, korzystając z innych życiowych atrakcji. Z drugiej strony okazał też swoją radość, że ponad 800 osób zechciało rozpocząć swój tegoroczny letni wypoczynek z Jezusem na SDM-ie =) Ksiądz biskup podkreślił, żebyśmy w życiu zawsze kierowali się Prawdą. Tą Prawdą jest sam Chrystus. Trzeba, abyśmy również czerpali z Bożej mądrości przy podejmowaniu ważnych decyzji, które będą rzutować na nasze dalsze życie. Nasz gość poprosił nas także, byśmy nie wstydzili się przed rówieśnikami naszej wiary, a gdy będzie się nam działa krzywda, mamy pamiętać, że Kościół zawsze stoi na przeciw potrzebom ludzi młodych. Na koniec Eucharystii ks. bp Artur udzielił nam swojego pasterskiego błogosławieństwa na czas dalszego pobytu w Pliszczynie =) Liturgię tej Mszy Świętej przygotowała młodzież z Rybnika =) Życzymy Wam udanego popołudnia i do usłyszenia wkrótce =)

phoca_thumb_l_04_07_12_sroda-76

                                                                                                                                                                        Tomek Siedlecki

NIEZWYKŁE NAWRÓCENIE „DZIKIEGO”

Dzisiejszym gościem, który podzielił się z nami swoim świadectwem na temat „Prawda w życiu”, był Grzegorz Wacław ”Dziki”,przyjaciel Piotra Żyżelewicza „Stopy”. Przedstawił on nam historię swojego nawrócenia. Jako nastolatek uciekł z domu, popadł w nałogi i dołączył do grupy punkowców. Kolega opowiedział mu kiedyś o Mszy Świętej o uzdrowienie. Początkowo był sceptycznie nastawiony do tego pomysłu, lecz po miesiącu zaczął odczuwać potrzebę zrozumienia tego zjawiska. Gdy wszedł do kościoła, ku jego zdziwieniu nie było miejsca i musiał stać oparty o drzwi wejściowe. Był świadkiem uzdrowień, lecz przekonanie, że to wszystko jest jedną wielką ściemą, dominowało jego myśli. Podczas Komunii Świętej ksiądz, który zmierzał z hostią, usiłował nie trafić do stojącego pod drzwiami chłopaka o niezbyt przyjemnym wyglądzie. Mimo licznych prób uniku ze strony duchownego doszło do ich spotkania, podczas którego „Dziki” usłyszał, że „Jezus go kocha”. I tak to wszystko się zaczęło… =) Obecnie zajmuje się on wykonywaniem i sprzedażą koszulek o charakterze religijnym, które można obejrzeć oraz nabyć na jego stronie internetowej: www.mocneramie.com.pl a tym samym wspomóc finansowo jego rodzinę. Zapraszamy do wysłuchania całości konferencji Grzegorza Wacława „Dzikiego”, która będzie dostępna już wkrótce w zakładce Media/Audio =)

phoca_thumb_l_04_07_12_sroda-82

                                                                                                                                                                            Kinga Kępa

NIECH SIĘ STANIE CZYSTOŚĆ! =)

phoca_thumb_l_04_07_12_sroda-105Po upływie większości trzeciego dnia XIX Sercańskich Dni Młodych chyba każdy uczestnik pozostawił sobie najwięcej pozytywnej energii na środowy, finałowy punkt programu, którym był wieczorny koncert zespołu „Love Story” =) Zespół ten komponuje i wykonuje utwory, których tematyka jest bardzo blisko związana z hasłem tegorocznego SDM-u, czyli „Błogosławieni czystego serca”. Przesłanie ich piosenek wskazuje na miłość, która jest czysta, wierna, a tym samym prawdziwa i do przyjęcia takiej miłości do swojego życia zachęcają właśnie członkowie zespołu =) „Niech się stanie czystość” to refren, a zarazem apel płynący z jednego z najbardziej rozpoznawalnych kawałków „Love Story”. Dzisiejszy wieczór z całą pewnością przyniósł młodym moc wrażeń, które dodatkowo spotęgowała szalejąca nad Pliszczynem w trakcie koncertu burza =) Nie zakłóciła ona jednak ani na chwilę tej wyśmienitej zabawy, jaka nam przez cały czas towarzyszyła =) Ten długi i intensywny dzień zakończyła niezmiennie bajka na dobranoc ks. Kazimierza Dadeja SCJ, który opowiadając historię pewnej topoli i jemioły, zachęcił nas do tego, abyśmy zawsze przyjmowali to, co nas w życiu spotyka, a nie… marudzili czy narzekali na swoją sytuację, położenie =) Na naszych zegarkach wybiła właśnie godzina 2:30 w nocy, a więc to chyba najlepsza chwila, aby udać się spać do namiotu na przyklasztornym polu, które już ponad 2 godziny temu się wyciszyło, aby znów na nowo się ożywić za niespełna 4,5 godziny =) Do zobaczenia rano! Dobrej nocki! =)

                                                                                                                                                                         Tomek Siedlecki

POWRÓT
Ks. Jakub Kopystyński SCJ, moderator
Pliszczyn 78, 20-258 Lublin
telefon kontaktowy: 81 751 00 84 | e-mail: sdmrsm@sercanskie.pl
Duszpasterstwo RSM, nr rachunku bankowego: 84 1600 1462 1847 3641 5000 0015