Sercańskie Dni Młodych

Środa – Idź w pokoju

SDM XX      Autor: [ ] 0

Myślą przewodnią dzisiejszego dnia jest hasło: „Idź w pokoju”.

Dzień rozpoczęliśmy poranną gimnastyką, którą prowadziła Radiowa Kasia. To było coś dla ciała, natomiast dla ducha – Jutrznia, której przewodził ks. Grzegorz Różyło.

We wprowadzeniu usłyszeliśmy, że życie chrześcijanina jest ciągłą drogą wyborów: między dobrem a złem, światłem a ciemnością, sami zaś możemy być siewcami lub żebrakami. Ci pierwsi rozsiewają swoje talenty, są przykładem i poświęcają się dla innych. Żebracy natomiast liczą na pomoc drugiego człowieka i są niechętni do samodzielnego działania.
Dzięki tym słowom ochoczo rozpoczęliśmy ten dzień pełen przygód. Niebawem czeka nas piesza pielgrzymka do Archikatedry Lubelskiej. My także będziemy „wędrować w pokoju”…

 

Przekazujemy Wam najświeższe relacje po spotkaniu ze Wspólnotą św. Idziego z Warszawy. Przybliżyli Oni nam sylwetkę osób, którymi się inspirują oraz zakres swojego działania. Grupa jest nazywana „ONZ z Zatybrza”. Wspólnota działa w 75 krajach na wszystkich kontynentach. Modlą się o pokój na świecie w krajach, w których toczy się wojna, zgodnie z myślą: „Młodzież europejska dla świata bez przemocy”.

dsc_2405

Warszawska wspólnota funkcjonuje już od 5 lat. Są grupą, która pomaga potrzebującym. Co tydzień w każdy czwartek poświęcają swój czas, przygotowują kanapki i herbatę dla bezdomnych z centrum i obrzeży Warszawy. Raz w roku organizują wigilię dla biednych. Wszystko to jest pretekstem do rozmowy, poznania i przyjaźni. Ostatnio rozpoczęli, także posługę w Domach Spokojnej Starości, gdzie udzielają pomocy osobom starszym i schorowanym. Ich pokój ma źródło w tym, że są razem we wspólnocie oraz towarzyszy im modlitwa. Musimy pamiętać, że małe rzeczy, wprowadzają pokój w życie i serca innych osób, ale także i w nasze.

Uczestnicy tegorocznego SDM-u mieli wiele pytań do naszych gości. Wykazywali żywe zainteresowanie wspólnotą, pytając nawet o możliwości stworzenia jej w innych miastach.

Teraz przed nami praca w grupach, a potem obiad…

 

Spotkanie w grupach

Jesteśmy po pracy w grupach. Wczoraj uczestnicy odkrywali jak ważne w życiu są wartości. Dziś natomiast, poznawali sposoby rozwiązywania konfliktów. Ich zadaniem było ułożenie wspólnej piramidy wartości. Miała ona stanowić odzwierciedlenie rzeczy istotnych dla wszystkich, każda osoba z grupy musiała zaakceptować ustanowioną hierarchię. Dojście do porozumienia nie zawsze jest łatwe, ludzi charakteryzują różne sposoby działania w sytuacji konfliktowej takie jak: unikanie; dostosowanie; walka; kompromis oraz współpraca. Uczestnicy poznawali swoje postawy w konflikcie.

Pamiętajmy rozwiązywanie konfliktów wymaga pragnienia i skłonności do przebaczenia, co jest postawą serca i woli.

Ruszamy

phoca_thumb_l_sdm2013_sroda-060

Zwarci, gotowi i spakowani ruszamy wraz z pielgrzymką w stronę lubelskiej katedry… Nie straszny nam upal ani długa trasą, jesteśmy uzbrojeni w muzykę, towarzyszy nam modlitwa i nie opuszcza nas dobry nastrój. Jeżeli ujrzycie na ulicach Lublina jagodowy tłum – to my dzielni SDMowicze!

W drodze odmówiliśmy różaniec, nie brakowało również zabawy, którą zapewniła nam grupa muzyczna.
Po dotarciu do katedry mieliśmy chwilę na odpoczynek, następnie uczestniczyliśmy w uroczystej Eucharystii z okazji 25-ej rocznicy koronacji obrazu Matki Boskiej Płaczącej, cud miał miejsce po II wojnie światowej. Na mszę licznie przybyły grupy z Lublina i okolic oraz wielu biskupów.

Podczas kazania mogliśmy usłyszeć wiele nawiązań do osoby bł. Jana Pawła II, który zawierzał swoje życie Matce Boskiej używając hasła Totus Tous – Cały Twój. Każdy człowiek zostaje powołany, trudem jest odnalezienie właściwej drogi i wypełnienie woli bożej jako „człowiek chrystusowy”. Problemem dzisiejszych czasów jest brak poczucia własnej wartości i godności. Wiara często wydaje się ludziom niepotrzebna gdyż nie traktują jej jako fundament i nie potrafią jej pielęgnować przez co poddają się bez walki. „Potrzebujemy Matki tak jak płuca potrzebują powietrza…”. Szacunek wobec krzyża powinien świadczyć, o tym który do końca nas umiłował. Starajmy się wiernie stać pod krzyżem Chrystusa.

Gdy wróciliśmy do Pliszczyna czekała na nas kolacja, po której mogliśmy trochę poleniuchować. Na zakończenie dnia udaliśmy się pod wiatę by wysłuchać bajki na dobranoc.
Tym razem głównym tematem był brak czasu, na to by dostrzec piękno, które otacza nas każdego dnia. Najpiękniejszą drogą jest życie.

„Drogi przyjacielu, droga przyjaciółko idź w pokoju”

POWRÓT
Ks. Jakub Kopystyński SCJ, moderator
Pliszczyn 78, 20-258 Lublin
telefon kontaktowy: 81 751 00 84 | e-mail: sdmrsm@sercanskie.pl
Duszpasterstwo RSM, nr rachunku bankowego: 84 1600 1462 1847 3641 5000 0015