Sercańskie Dni Młodych

Środa (1.07) – „Ecce Cor” 1 Kor 13,1-13,

SDM XXII      Autor: [ ] 0

Chciałabym móc napisać, że wyspani, wypoczęci, pełni energii i niczym nie zmąconej radości, o 8.00 zgromadziliśmy się pod wiatą, by korzystając z pomocników uczestnika głośno wyśpiewać psalmy w czasie jutrzni. Wiemy jednak bardzo dobrze, że poranki są trudne. Zauważył to również ks. Paweł Tomaszewski, rodowity pliszczynianin, który przewodniczył porannej modlitwie.

 

 

 

 

phoca_thumb_l_3_roda-21

Krótko zatrzymaliśmy się nad tematem dnia, który dziś trochę tajemniczo brzmi: „Ecce Cor”. Mowa jest oczywiście o sercu. Od samego rana w drodze do poznawania Bożego Serca towarzyszy nam Św. Małgorzata Maria Alacoque. Może nie znamy jej z imienia i nazwiska ale wiemy już, że praktyka pierwszych piątków, to właśnie inicjatywa patronki dzisiejszego dnia. Św. Małgorzata pomaga nam kierować serca w odpowiednim kierunku i pyta każdego, dla kogo bije twoje serce? Tam gdzie serce, tam też jest nasz skarb.

Z dobrą wskazówką: „Szukaj rady u każdego mądrego” ruszyliśmy w kolejny dzień SDM-owej przygody.

 

Praca w grupach

„Dam im serce zdolne do poznania mnie…”.

Serce w Biblii nie jest traktowane jedynie jako organ ciała, czy świat uczuć, ale jest to przede wszystkim symbol całego wnętrza człowieka jego pragnień, myśli, decyzji. W czasie pracy w grupach próbowaliśmy spojrzeć w serce Boga. Analizowaliśmy przypowieść o dobrym pasterzu, w której widzimy Boga zatroskanego o każdego człowieka, poszukującego zagubionych. W Ewangelii św. Jana znaleźliśmy największy dowód miłości Jezusa – Jego śmierć na krzyżu.

Jedna z grup dostała pracę domową (namiotową) ­ poszukać odpowiedzi na pytanie: „Kim dla mnie jesteś Boże?” Może warto, żeby każdy z nas odpowiedział sobie na to pytanie.

 

„Full Power Spirit”-dobry bit i dobry przekaz.

phoca_thumb_l_3_roda-47

Budząc się rano i przeglądając broszurkę, nikt nie wiedział czego się spodziewać. Gdy zbliżała się godzina jedenasta, a spod wiaty dobiegała muzyka, przestępując z nogi na nogę nie mogliśmy się doczekać koncertu. Okazało się, że panowie z „Full Power Spirit” zaoferowali nam nie tylko dobrą muzykę, ale także ważną lekcję życia.

Jak wielką wartością jest przyznana nam w obecnych czasach WOLNOŚĆ? Czy każdy z nas potrafi w pełni ZAAKCEPTOWAĆ siebie? Oraz czy to MIŁOŚĆ okaże się drogą do naszego szczęścia? Te trzy proste słowa spowodowały, że pod Pliszczyńską wiatą głowy zaczęły parować i bynajmniej nie z gorąca.

Dziękujemy „Full Power Spirit” za naukę tego, że należy walczyć o swoje i realizować wszystkie swoje marzenia.

PS: Pamiętajcie też, że najważniejszym celem naszej ludzkiej wędrówki jest dorwanie „najlepszej imprezy” jak to zasugerowali „Full Power Spirit”, która czeka na nas w niebie.

Dagmara Kajca

 

Info o warsztatach

Toczą się rozgrywki sportowe: dziś odbył się pasjonujący mecz piłki nożnej. Sędziował niezmordowany ks. Stanisław. Jeżeli nie jesteś fanem sportu zapraszamy Cię na spotkania z logiką, czyli super zabawa z kostką Rubika – pod kontrolą Przemka. Dla tych, którzy chcą rozmawiać o sobie i nie tylko – warsztaty psychologiczne ze studentami z Lublina. A może fascynują Cię postacie świętych? Polecamy warsztaty patriotyczne prowadzone przez s. Emilię i s. Hannę. Masz zdolności manualne i bujną wyobraźnię? Wybierz się na warsztaty plastyczne do ks. Henryka, pani Eli i pani Kasi. Każdy znajdzie coś dla siebie. Nie zwlekaj!

s. Agnieszka Kasza

 

Sercańscy bohaterowie!

kskazimierz

„Wygląd pliszczyńskiej wiaty ulega zmianie, zmieniają się ludzie, a także numery kolejnych Sercańskich Dni Młodzieży , ale Chrystusowe Serce pozostaje niezmienne. Ono nie straszy, ale po prostu nas pociąga” – tak mówił ks. Kazimierz Dadej SCJ podczas jubileuszowej mszy świętej, która odprawiona została z okazji 25. rocznicy przyjęcia sakramentu święceń kapłańskich. Eucharystia rozpoczęła się od fanfarycznego powitania jubilatów przez ks. Jarka. W tle słychać było utwór Vangelis – Rydwany Ognia. Chwilę później nastąpiło przedstawienie przybyłych księży, którzy humorystycznie zostali okrzyknięci „bohaterami”. Na uroczystość przybyli między innymi: ks. Janusz Burzawa, ks. Krzysztof Dudek, ks. Stanisław Wowra, ks. Andrzej Gruszka oraz ks. Kazimierz Dadej, który jest niezastąpionym bajkarzem podczas pliszczyńskich wieczorów. Tegorocznym jubilatom składamy serdeczne życzenia i życzymy wytrwałości!

Kl. Dariusz Trzebuniak SCJ

POWRÓT
Ks. Jakub Kopystyński SCJ, moderator
Pliszczyn 78, 20-258 Lublin
telefon kontaktowy: 81 751 00 84 | e-mail: sdmrsm@sercanskie.pl
Duszpasterstwo RSM, nr rachunku bankowego: 84 1600 1462 1847 3641 5000 0015