Sercańskie Dni Młodych

SPOTKANIE FORMACYJNE W KOSZYCACH MAŁYCH 23-25 listopada 2018

spotkania, świeżości - bądź na bieżąco!      Autor: [ ] 0
Razem przebrać miarę miłości

Dom rekolekcyjny w Koszycach Małych stał się dla nas już stałym miejscem jesiennych spotkań. 

Tym razem spotkaliśmy się tam na weekendzie formacyjnym od 23 do 25 listopada.

Hasłem przewodnim tych dni były słowa: „ Razem przebrać miarę miłości”. 

Przyjechaliśmy z kilku sercańskich parafii. Byli przedstawiciele Binczarowej, Pliszczyna, Sosnowca, naszych parafii z Krakowa oraz Florynki. 

Piątkowy wieczór, oprócz kolacji z  najsmaczniejszą pastą jajeczną, to przede wszystkim czas wieczornej adoracji z rozważaniem Słowa Bożego i możliwością spowiedzi świętej. Jest to moment naszego wyciszenia po całym tygodniu nauki i różnych zajęć.

W sobotę zastanawialiśmy się gdzie i jak można zobaczyć miłość Boga. Okazuje się, że nasze życie pełne jest „dowodów” na to, że Bóg nas kocha. Trzeba tylko otworzyć oczy naszego serca.

Usłyszeliśmy też pytanie jak my możemy okazać, że kochamy Boga. Każdy z nas miał swoją odpowiedź. Zobaczyliśmy, że jest „tysiąc sto” sposobów i możliwości, by wyrazić miłość względem Boga i może się ona objawić w zwykłych codziennych sytuacjach. Ks Marcin Wójcik SCJ w czasie kazania przytoczył przykład zwykłego uśmiechu, w którym ukryta została Boża miłość.

Sobotnie popołudnie to tradycyjnie czas pracy w grupach. Tym razem szukaliśmy naszego sposoby na lepsze przeżycie Adwentu. Po dyskusjach wybraliśmy 5 postanowień:

  1. Kiermasz – w zależności od możliwości wspólnoty.
  2. Modlitwa wewnątrz RSM-u – wybieramy np drogą losowania konkretną osobę z naszej grupy i przez cały Adwent, każdego dnia modlimy się w intencji tej osoby konkretną, wcześniej ustaloną osobą.
  3. Uczestnictwo w Roratach raz w tygodniu – wybieramy jeden dzień, kiedy przygotowujemy liturgie mszy św.: czytanie, psalm, modlitwę wiernych.
  4. Codzienne czytanie i rozważanie Pisma świętego – ustalamy konkretny czas przeznaczony na lekturę, możemy też ustalić wspólnie księgę, którą będziemy rozważać, np jedną z Ewangelii. Ważne, by był to ramy czasowe możliwe do spełnienia
  5. Pomoc potrzebującym przed Świętami Bożego Narodzenia – to postanowienie może być zrealizowane w różny sposób, w zależności od sytuacji w parafii.

Po tak intensywnym czasie nadszedł wieczór pełen zabawy i radości. Niektóre momenty zostały uwiecznione na zdjęciach :).

Niedziela Chrystusa Króla została przez nas rozpoczęta wspólną modlitwą, a zwieńczeniem naszego spotkania była Eucharystia oraz pyszny niedzielny obiad.

Wszystkim RSM-owiczą życzymy radosnego czasu Adwentu :).

 

 

POWRÓT
Ks. Jakub Kopystyński SCJ, moderator
Pliszczyn 78, 20-258 Lublin
telefon kontaktowy: 81 751 00 84 | e-mail: sdmrsm@sercanskie.pl
Duszpasterstwo RSM, nr rachunku bankowego: 84 1600 1462 1847 3641 5000 0015