Sercańskie Dni Młodych

Poniedziałek – „Błogosławieni jesteście”…

SDM XIX      Autor: [ ] 0

XIX SDM WYSTARTOWAŁ!

To, co jeszcze całkiem niedawno wydawało się być tak odległe podczas pisania matur, zaliczania egzaminów na studiach czy zdobywania końcowych ocen w szkole, dziś w końcu stało się rzeczywistością! =) XIX Sercańskie Dni Młodych w Pliszczynie zostały oficjalnie rozpoczęte! =) Sygnał do startu parę minut po godz. 16:00 dał główny szef tego wydarzenia – ks. Jarosław Grzegorczyk SCJ, moderator krajowy Ruchu Sercańskiej Młodzieży, który przywitał blisko 800 młodych osób z różnych zakątków Polski, a także Ukrainy, która na SDM przybyła wraz ze swoimi opiekunami – kapłanami, siostrami i świeckimi animatorami.

 

 

 

Ks. Jarek przedstawił również młodzieży ludzi, którzy podczas tego SDM-u będą odgrywali bardzo ważne role. Tuż po nim swoje słowo do młodych skierował ks. Kazimierz Dadej SCJ, który podkreślił, że każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialnym gospodarzem tego miejsca. Jako następny przemawiał ks. Bartłomiej Król SCJ. Przekazał on nam „wiadomości krótkie i pożyteczne”, czyli o czym trzeba pamiętać w trakcie SDM-u. Jako ostatni młodzież przywitał najważniejszy Gospodarz pliszczyńskiego pola – sam Jezus Chrystus ukryty w Najświętszym Sakramencie. Słowami Litanii do Jego Najświętszego Serca wyraziliśmy Mu wdzięczność za to wyjątkowe zaproszenie na to wydarzenie, jakie skierował do każdego z osobna, a które my przyjęliśmy, pragnąc uczynić podczas tych kilku dni nasze serca tak czystymi, jak czyste było Jego Serce.

                                                                                                                                                                        Tomek Siedlecki

KTO I Z CZYM PRZYJECHAŁ, CZYLI PREZENTACJA GRUP

phoca_thumb_l_02_07_12poniedzialek-95

Wedle tradycji na każdym SDM-ie pierwszego dnia po kolacji następuje prezentacja przybyłych do Pliszczyna grup. Konferansjerem tego punktu programu był ks. JacekKosteczka SCJ z Koszyc Małych. W gronie ponad 800 osób na XIX Sercańskie Dni Młodych przyjechały grupy (wypisane według kolejności prezentacji) z Ukrainy, Biskupiaka, Pliszczyna, Dorohuczy, Bełchatowa, Sosnowca, Chełma, Bełżyc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Podhala, Krakowa – Płaszowa, Węglówki, Rybnika, Kazimierza Dolnego, Koszyc Małych, Makowa Podhalańskiego, Kraśnika, Bieńkówki, Lublina – Czechowa, Stadnik, Klementowic, Fajsławic, Florynki, Binczarowej i Lublina (z parafii św. Maksymiliana), co daje łącznie 25 zorganizowanych ekip =) Trzeba do nich koniecznie doliczyć osoby, które dotarły tutaj indywidualnie.

Wszystkie grupy miały przywieźć ze sobą lustra, które będą wykorzystane podczas jutrzejszego nabożeństwa pokutnego. Jak się okazało uczestnicy mieli ze sobą lustra (cytuję): żywe, Boże, z pociągu, krzywe, latające, z łazienki proboszcza, z domów formacyjnych Księży Sercanów, z pokoju gościnnego, wyszczuplające, od pani katechetki czy też z salki rycerskiej 🙂 Tym samym dowiedzieliśmy się, że są różne rodzaje luster (o czym wcześniej nie do końca byliśmy przekonani :)), jak różnorodne są wszystkie ekipy, które zjechały się do Pliszczyna, co daje nam 100% gwarancję, że na tegorocznym SDM-ie (jak zresztą na każdym) na pewno nie będzie nudno! 🙂

 

                                                                                                                                                                  Tomek Siedlecki

PIERWSZE NABOŻEŃSTWO DROGI NAWIEDZENIA

Dziś wieczorem grupa SDM-owiczów z Bełchatowa przygotowała prezentację, dzięki której mieliśmy okazję do bliższego zapoznania się z historią o ojcu Leonie Janie Dehonie i założonym przez niego Zgromadzeniu Księży Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz organizowanych przez nich różnorodnych form wypoczynku dla młodzieży, do których należą: Sercańskie Dni Młodych, rekolekcje sercańskie i powołaniowe, pielgrzymka radomska oraz działalność Ruchu Sercańskiej Młodzieży.

W prezentacji ukazana została motywacja o. Dehona do powołania Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, które miało mieć za zadanie wynagradzać Sercu Jezusa wszystkie niewdzięczne ludzkie serca, które nie chciały wybrać Jego Miłości. Wspomniane również zostało zaangażowanie Sercanów w misje i rekolekcje, szczególnie misje intronizacyjne w różnych zakątkach Polski, ale i również świata.

Następnie ta sama bełchatowska grupa młodych poprowadziła Sercańską Drogę Nawiedzeń, która polegała na rozważaniu 4 wydarzeń z życia Jezusa: Nazaretu, Kalwarii, Śmierci na krzyżu i Modlitwy w Ogrójcu. Przy każdej ze stacji zostały przytoczone fragmenty Pisma Św., które odnieśliśmy w naszych rozważaniach do życia współczesnego młodego człowieka. Z poszczególnymi stacjami zostały powiązane też symbole (obrazek Świętej Rodziny, Krzyż, Paschał i Biblia), które miały nam pomóc jeszcze lepiej zrozumieć istotę tego nabożeństwa. Na zakończenie każdy SDM-owicz otrzymał cztery naklejki, symbolizujące stacje Sercańskiej Drogi Nawiedzeń, które może przykleić w ważnym dla siebie miejscu. Pierwszy dzień XIX Sercańskich Dni Młodych zakończyła bajka na dobranoc ks. Kazimierza Dadeja SCJ 🙂

                                                                                                                                                                                 Kinga Kępa

POWRÓT
Ks. Jakub Kopystyński SCJ, moderator
Pliszczyn 78, 20-258 Lublin
telefon kontaktowy: 81 751 00 84 | e-mail: sdmrsm@sercanskie.pl
Duszpasterstwo RSM, nr rachunku bankowego: 84 1600 1462 1847 3641 5000 0015