Sercańskie Dni Młodych

Piątek – „twarzą w Twarz”

SDM XIX      Autor: [ ] 0

CZAS SZYBKO LECI… TO JUŻ PRZEDOSTATNI DZIEŃ XIX SDM-U!

Witajcie! Co dobrego u Was słychać? =) Mamy nadzieję, że się wyspaliście =) My znów jesteśmy po ciepłej, a wręcz parnej nocy, która sprawiła, że… niektórym aż odechciało się spać =) Mimo wszystko ponad 800 osób po raz kolejny potrafiło stworzyć ciszę, jak makiem zasiał. To prawdopodobnie efekt zmęczenia po wczorajszej Dehoniadze, a zwłaszcza po dyskotece =) Dzisiejszy poranek powitał nas znowu przyjemną pogodą tak, że wszyscy chętnie (chyba) opuścili swoje namioty, by udać się pod wiatę na Jutrznię, a tej przewodniczył ks. Adam Pawlak SCJ z Sosnowca =) Na początku swojego kazania poprosił zebraną młodzież, aby… powstała ze swoich miejsc, zrobiła obrót o 360 stopni i ponownie usiadła, a wszystko po to, aby każdemu było… weselej =) Należy dodać, że założony cel został szybko osiągnięty =) W dalszej części homilii ks. Adam wygłosił do nas pokrzepiające słowo =) Niełatwo w dzisiejszych czasach spojrzeć drugiemu człowiekowi prosto w oczy, ale trzeba się postarać, aby zawsze stawać przed naszymi bliźnimi, a zwłaszcza przed samym Bogiem twarzą w twarz. Z tym przesłaniem i zachętą udaliśmy się prędko na szybkie śniadanie, bowiem zaraz zaczynamy drugą i zarazem ostatnią na tym SDM-ie pracę w grupach =) Dobrego dnia! =)

                                                                                                                                                                      Tomek Siedlecki

CIĄG DALSZY PRZEMYŚLEŃ NA TEMAT PRZEJRZYSTOŚCI

Dzisiaj po raz drugi, a zarazem ostatni młodzież spotkała się na pracy w grupach =) Być może ich grono przeszło małą metamorfozę, zmniejszając się czy też całkowicie zmieniając swoich członków. Jednak atmosfera mimo wszystko była niesamowita. Podczas ostatnich zajęć uczestnicy XIX Sercańskich Dni Młodych dalej zgłębiali pojęcie czystości. Poruszali tematy związane z seksualnością, a także próbowali znaleźć receptę na to, jak zachować swoje serce czystym. W tym przypadku niezbędna jest nam wiara, wstyd i rozum. Pierwsze z nich pozwala nam na kontrolowanie swojego sumienia, co jest niezwykle ważne, aby umieć wytyczyć odpowiednie granice. Następnie swoją uwagę młodzi skupiali na tekście o Dawidzie i Baszeby. Dawid jako mężczyzna, który potrafił dostrzec piękno kobiety, nie potrafił opanować swojej pożądliwości i zgrzeszył. Wśród opinii animatorów jedna z grup określiła go jako (UWAGA!): „Dawid to cham i prostak” =) Kończąc nasze rekolekcje, młodzież miała okazję poznać człowieka od sfery czystości i dowiedzieć się, jak ważne jest utrzymanie naszych serc w czystości. Musimy o nią dbać tak, jak ogrodnicy o swoje ogrody. Nasze serce potrzebują higieny oraz modlitwy. Nie zapominajmy o tym! =)

phoca_thumb_l_06_07_12_piatek-33

                                                                                                                                                                         Klaudia Gajkoś

NOWI ODDANI BOSKIEMU SERCU JEZUSA

Na każdych Sercańskich Dniach Młodych jest taki dzień, w którym swoje święto ma Ruch Sercańskiej Młodzieży =) Na uroczystej Mszy Świętej do grona tej wspólnoty są włączani wszyscy chętni młodzi ludzie, którzy chcą powierzyć swoje życie Najświętszemu Sercu Jezusa.

phoca_thumb_l_06_07_12_piatek_1-60

Podczas XIX Sercańskich Dni Młodych taki dzień nastał właśnie dzisiaj =) Gościem przed popołudniowej Eucharystii był prowincjał Zgromadzenia Księży Sercanów – ks. Artur Sanecki SCJ. W homilii zwrócił on swoją uwagę na 2 aspekty, o które powinien dbać każdy młody człowiek, tj. o miłość do bliźnich oraz o czystość swojego serca. Oba te aspekty wzajemnie się przenikają, bowiem nie da się kochać innych, jeśli w naszym sercach nie będzie Bożej łaski i otwartości na drugiego człowieka. Ksiądz prowincjał zaznaczył też, że w życiu każdego katolika potrzebna jest odwaga do mówienia „TAK” i „NIE”. Trzeba zawsze mówić „TAK” pomocy ubogim i potrzebującym, natomiast nieczystości serca, nienawiści, a przede wszystkim grzechowi należy wykrzyczeć stanowcze „NIE”. Ks. Artur życzył nam również, abyśmy wyjechali z Pliszczyna z jak największą ilością duchowych owoców, których przejawem będą nasze czyste, otwarte na miłość Boga i wyczulone na krzywdę innych serca.

Po homilii nastąpił w końcu ten długo wyczekiwany przez wielu moment =) W obecności księdza prowincjała 3 osoby: Kinga Kępa, Marta Koszek (obie z Bełchatowa) i Angelika Remiś (Kanie) zawierzyły jeszcze raz swoją młodość Boskiemu Sercu Jezusa, kończąc tym samym 2-letnią formację w Ruchu Sercańskiej Młodzieży i przyjmując Krzyż sercański, natomiast aż 16 osób z różnych miast Polski wyraziło chęć przystąpienia do RSM-u i rozpoczęcia formacji w swoich parafiach i wspólnotach.

My, członkowie Ruchu Sercańskiej Młodzieży, pragniemy życzyć naszym młodszym kolegom i koleżankom, zaczynającym swoją przygodę z RSM-em i tym przypieczętowującym swoją działalność w ruchu, obfitości łask od Najświętszego Serca Jezusa oraz wielkiej radości ze służby Chrystusowi. Głęboko wierzymy, że to wydarzenie z XIX Sercańskich Dni Młodych, kiedy przeżywamy też 15-lecie Ruchu Sercańskiej Młodzieży, na długo pozostanie w naszej pamięci.

                                                                                                                                                                        Tomek Siedlecki

GALIMATIAS, CZYLI KOGEL – MOGEL 2

phoca_thumb_l_06_07_12_piatek-79

W poniedziałek mieliśmy okazję poznać niezwykłych ludzi, którzy mają pasję i chcą dzielić się nią z innymi. Dzisiaj mieliśmy zaszczyt obejrzeć rezultaty ich pracy =)

Pierwsi zaprezentowali się nasi aktorzy, zgłębiający naukę improwizacji dzięki Patrykowi Kusiowi i Magdalenie Zelik. Przedstawili nam krótkie sceny, podczas których naśladowali ks. Bartka Króla SCJ, a także kolejkę do pryszniców =)

Następnie naszą scenę podbili młodzi beatboxerzy, zadziwiający rzeczami, jakich nauczyli się w ciągu niecałych czterech dni. Zdaniem ich nauczyciela – Dominika Stępnia, grupa posiada niezwykły potencjał, ponieważ materiał, który opanowali w ciągu SDM-u, niektórzy uczą się przez większą ilość czasu. Pod koniec wspólnie wykrzykiwaliśmy na cześć Pana =)

Idąc dalej, swoje owoce pracy zaprezentowali uczestnicy warsztatów artystycznych, prowadzonych przez „Halinkę z Lublinka”. Dziewczęta własnoręcznie zrobiły broszki, kolczyki i bransoletki. Ich prace można była podziwiać na wystawie =)

Na naszej scenie pokazali się również studenci psychologii z WSEI, radzący płci pięknej, jak rozmawiać z płcią silną i odwrotnie =)

Tradycją SDM-u są warsztaty sportowe =) Być może twarze naszych uczestników nie pokazywały zdziwienia, dowiedziawszy się, że puchar w rozgrywkach siatkówki po raz kolejny z rzędu zdobywa drużyna z Bełchatowa, czego gratulujemy im z całego serducha i życzymy dalszych sukcesów =) Chociaż na pewno niespodzianką byłaby zmiana naszego podium =) Sędzią rozgrywek był ks. Eugeniusz Kowalski SCJ. Na naszym „Santiago Bernabeu” pojawiło się pełno emocji – tych negatywnych oraz pozytywnych. Na szczęście wśród wielu drużyn wyłoniła się ta zwycięska, czyli FC Banda Rolanda. Naszym wieloletnim sędzią w tej części jest ks. Stanisław Gałat. Wszystkim uczestnikom warsztatów serdecznie gratulujemy! =)

Podczas dzisiejszej Mszy Świętej wysłuchaliśmy pracy wokalistów, którym przewodniczyła Maria Krawczyk. Przyozdobili Eucharystię niezwykłym śpiewem, przez co stała się jeszcze bardziej wyjątkowa =)

Ostatnimi warsztatami była zumba prowadzona przez Katarzynę Dusik. Tutaj każdy mógł wykazać się swoim poczuciem rytmu, energią, a także kondycją =)

Na dalsze rezultaty warsztatów być może w powiększonym składzie musimy czekać cały rok =) Liczymy na Wasz potencjał i szaleństwo! =)

                                                                                                                                                                       Klaudia Gajkoś

PIŁKARSKIE EMOCJE Z NAJWYŻSZEJ PÓŁKI =)

phoca_thumb_l_06_07_12_piatek-101Podczas popołudniowej prezentacji warsztatów i działalności sercańskiej wszystko stało się jasne w rozgrywkach sportowych =) Poznaliśmy najlepszych piłkarzy oraz siatkarzy, którzy stoczyli w swoich konkurencjach bój o mistrzowskie tytuły =) Jednak cały czas był przed nami chyba najważniejszy, a na pewno najbardziej emocjonujący mecz piłkarski, który mieli stoczyć ze sobą najlepszy futbolowy team, czyli FC Banda Rolanda z Bieńkówki przeciw Księżom Sercanom =) Gwizdek sędziego rozpoczynający decydujący mecz rozbrzmiał o godz. 19:00. Chyba nikt nie spodziewał się, że walka będzie tak wyrównana od początku do samego końca =) Mimo miażdżącej przewagi kibiców Księży Sercanów i wspaniałego dopingu dla swoich ulubieńców, to jednak minimalnie lepsi okazali się młodzi gracze z Bieńkówki, którzy wygrali całą batalię wynikiem 3:2 =) Przegrani od razu zaczęli szukać przyczyn swojej porażki w tym, że murawa była fatalna albo że poszli oni na rękę FC Bandzie Rolanda, aby było jej miło, bo w ostatnich latach to właśnie Sercanie za każdym razem byli lepsi =) Jakakolwiek byłaby prawda na ten temat, to i tak w tym wszystkim najważniejsza była przecież udana zabawa, której z całą pewnością nam nie zabrakło =)

                                                                                                                                                                    Tomek Siedlecki

TWARZĄ W TWARZ, CZYLI SPOJRZENIE BOGU W OCZY

Ostatnie nabożeństwo XIX Sercańskich Dni Młodych w Pliszczynie już za nami… =( Było to połączenie muzyki, obrazów i gestów, dzięki którym mogliśmy doświadczać cudownej atmosfery. Prowadzącymi byli Ks. Janusz Burkat SCJ oraz zespół „Małe Ważne Sprawy” z Marysią Krawczyk na czele =) Jest ona corocznym gościem na SDM-ie, lecz dopiero po raz pierwszy wystąpiła pod pliszczyńską wiatą w nieco innym charakterze, gdyż dotychczas zajmowała się prowadzeniem warsztatów wokalnych, na które chętnych nie brakowało =)Czas adoracji był dla nas pełen refleksji i zadumy nad własnym życiem oraz szansą do okazania szacunku bł. Janowi Pawłowi II poprzez ucałowanie jego relikwii.

Po błogosławieństwie usłyszeliśmy ostatnią bajkę na dobranoc i wspominając Papieża – Polaka, wysłaliśmy światełko do nieba w postaci około 50 lampionów =)

Wielka szkoda, że już jutro czeka nas zakończenie tegorocznego SDM-u, ale nie powinniśmy się smucić, gdyż za rok kolejne Sercańskie Dni Młodych, a przecież pomiędzy tymi spotkaniami Księża Sercanie organizują również wiele innych wyjazdów wakacyjnych dla młodzieży =) Zachęcamy do wysłuchania całego nabożeństwa, które znajdziecie w zakładce Media/Audio oraz do obejrzenia filmików na youtube =) Dobrej, spokojnej nocki! =)

phoca_thumb_l_06_07_12_piatek-113

                                                                                                                                                                                Kinga Kępa

POWRÓT
Ks. Jakub Kopystyński SCJ, moderator
Pliszczyn 78, 20-258 Lublin
telefon kontaktowy: 81 751 00 84 | e-mail: sdmrsm@sercanskie.pl
Duszpasterstwo RSM, nr rachunku bankowego: 84 1600 1462 1847 3641 5000 0015