Sercańskie Dni Młodych

Piątek – „Sprawiedliwość = Chrystus”

SDM XVII      Autor: [ ] 0

Witajcie nasi drodzy internauci! 🙂 Z przykrością stwierdzamy, że nieubłaganie nastał już piątek 2 lipca 2010 roku – przedostatni dzień XVII Sercańskich Dni Młodych.

phoca_thumb_l_tn_piatek_003

Dzięki Bogu przez cały tydzień codziennie budziło nas słońce.
Tak było również i dzisiaj. Nie orientujemy się, czy wiecie, że w Pliszczynie niebo zaczyna się rozjaśniać już po godz. 2:00 w nocy, czyli w momencie, kiedy my przeważnie kończymy naszą pracę na stronie internetowej SDM-u 🙂 Dziś już po raz ostatni zebraliśmy się na wspólnej Jutrzni o godz. 8:00. Przewodniczył jej ks. Piotr Chmielecki SCJ. Naszą modlitwą psalmami powitaliśmy Boga w nowym dniu. Później ucztowaliśmy na śniadaniu – kolejnym wspólnym posiłku, podczas którego mogliśmy nie tylko zaspokoić nasze fizyczne łaknienie i pragnienie, ale także to duchowe. Można się go pozbyć, m.in. przez dialog z drugim człowiekiem, o czym w ostatnich dniach mogliśmy się doskonale przekonać 🙂


phoca_thumb_l_tn_piatek_005Po małym przesunięciu czasu na godz. 9:30 zgromadziliśmy się pod wiatą w oczekiwaniu na konferencję p.t.„Szukajcie najpierw królestwa Bożego i jego sprawiedliwości”. Naszym gościem był o. Stanisław Jarosz OSP, człowiek, który nie boi się mówić, że jest grzesznikiem – tak określił go ks. Jarek Grzegorczyk SCJ. Już na samym początku o. Stanisław wyjaśnił, że szukanie królestwa Bożego i jego sprawiedliwości to nic innego jak stawanie się uczniem Chrystusa. Zostaliśmy wybrani przez fakt chrztu św., Pan Bóg przewidział nas w tym konkretnym miejscu na ziemi, w kulturze chrześcijańskiej. Chrzest jednak nie jest tylko dla nas, nazwani zostaliśmy solą ziemi, która przecież musi się rozpuścić, umrzeć w potrawie, aby zasolić cały pokarm. Nasz gość przypomniał nam podstawowa prawdę, że poza Kościołem nie ma zbawienia, i że Bóg zbawia ludy i narody właśnie przez Kościół. Naszym obowiązkiem jest oddawać cierpienia, krzyże życia właśnie za tych, którzy nie zostali ochrzczeni. Każdy z nas jest Kościołem w najmniejszej jego cząstce – w rodzinie. Podejmując temat małżeństwa i rodziny, o. Stanisław skupił się na kwestii poznania przyszłego małżonka oraz kształtowaniu szacunku i czystych relacji w stosunku do płci
przeciwnej. Wydawałoby się, że to tematyka zbyt poważna dla młodzieży w tym wieku (przeważa młodzież gimnazjalna i licealna), jednak większość z zainteresowaniem chłonęła każde słowo. O. Stanisław mówił o ważnych sprawach w bardzo prosty sposób, podawał wiele przykładów i anegdot ze swego życia. Swoją prostota i skromnością podbił nasze serca, co wyraziliśmy w głośnych i długich owacjach na stojąco. Po nich był czas na pytania i dyskusję, która z powodu ograniczeń czasowych musiała zostać skrócona.
Ta konferencja okazała się trafnym podsumowaniem dotychczasowych rozważań i tematyki poruszanej przez cały SDM. Widać Pan Bóg tak właśnie tym pokierował, gdyż sam o. Stanisław przyznał się, że planował nieco inaczej swoją wypowiedź. Za to chwała Panu!

phoca_thumb_l_tn_piatek_012


 

Również w piątek odbyła się ostatnia praca w grupach, na których uczestnicy spotykali się raz dziennie w ciągu ostatnich trzech dni. Na dzisiejszym spotkaniu skupiliśmy się nad słowami: „A ty co powiesz?” z Ewangelii św. Jana (8,5), które poniekąd podsumowały nasze tegoroczne prace. Co nam dały spotkania w grupach na tegorocznym SDM-ie? Przede wszystkim umożliwiły one nam lepsze poznanie niektórych naszych rówieśników, ale i też pozwoliły odczytać prawdziwy sens sprawiedliwości Bożej i ludzkiej w życiu każdego człowieka. Ponadto każdy mógł się wypowiedzieć na ten temat. W efekcie wbrew pozorom prace w grupach nie były nudne, jakby mogło się to wydawać. Często animatorom i uczestnikom dopisywał humor, który wywoływał dużą radość, co było jednym z głównych celów tych punktów programu 🙂

phoca_thumb_l_tn_piatek_039


 

Najważniejszym punktem każdego dnia Sercańskich Dni Młodych była Eucharystia, a najbardziej uroczystą Mszą Świętą XVII SDM-u była niewątpliwie ta piątkowa, której przewodniczył prowincjał Księży Sercanów – ks. Artur Sanecki SCJ. Jej ważnym punktem było przyjęcie 19 kandydatów do Ruchu Sercańskiej Młodzieży. Zanim jednak odbył się ten obrzęd, mogliśmy wysłuchać Słowa Bożego księdza prowincjała skierowanego do wszystkich ludzi młodych zebranych pod pliszczyńską wiatą. Przybliżył on nam jeszcze inne moralne znaczenia 4 błogosławieństwa Bożego, nad którym zastanawialiśmy się w tym roku. Podkreślił, że doświadczanie niesprawiedliwości przynosi ludziom ból. Tymczasem sam Chrystus powołuje nas do sprawiedliwości. Bóg jest inny, niż my. Jest odwieczny swoją miłością. Bóg jest blisko.
Po kazaniu nastąpiła wyjątkowa chwila podczas tej Eucharystii. Wówczas byliśmy świadkami przyjęcia 19 młodych osób w szeregi Ruchu Sercańskiej Młodzieży. Wśród kandydatów byli, m.in. przedstawiciele młodzieży sercańskiej z Sosnowca, Bełchatowa czy też Krakowa. Nowi członkowie wspólnoty odczytali Akt Ofiarowania Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, po czym ksiądz prowincjał wręczył im zasady RSM-u. Nie bez znaczenia pozostawał fakt, że cała ta uroczystość odbyła się w I piątek miesiąca, czyli w dniu, kiedy Serce Jezusowe jest szczególnie czczone, dlatego oczywistą sprawą było to, że Eucharystię w całości obstawili członkowie Ruchu Sercańskiej Młodzieży. Po Mszy Świętej wszyscy nowi RSM-owicze otrzymali od kapłanów, a także od swoich starszych kolegów z grupy serdeczne gratulacje 🙂

phoca_thumb_l_tn_piatek_063


 

„SAMI O SOBIE” – PREZENTACJA PRACY WARSZTATÓW

W piątkowy wieczór o godz. 20:30 ponownie zebraliśmy się po wiatą w Pliszczynie, aby tym razem dokonać podsumowania tegorocznych warsztatów, spośród których każdy z uczestników XVII Sercańskich Dni Młodych mógł coś wybrać ciekawego dla siebie. W tym roku do wyboru była rekordowa liczba zajęć tematycznych, rozwijających przede wszystkim talenty młodych ludzi, które bardzo często pozostawały dotychczas jeszcze nie odkryte. A czym konkretnie w tym roku organizatorzy zainteresowali uczestników w ramach poobiedniego odpoczynku?phoca_thumb_l_tn_piatek_124

1. Warsztaty psychologiczne

Jako pierwsi na scenie pojawili się uczestnicy warsztatów psychologicznych, które poprowadziła Małgosia Michel. Na kilku poobiednich spotkaniach uczyli się oni, m.in. otwartości, budowania zaufania, oceny nastroju, odwagi, współpracy czy też dostrzegania pozytywnych cech w drugim człowieku. Ponadto zaprezentowali oni kilka scenek, np. przedstawianie uczuć w postaci zwierząt oraz sposoby relaksu (tutaj masaż).

2. Warsztaty taneczne

Instruktorem tańców tak na tym, jak i na poprzednich SDM-ach była Teresa Gajda. W tym roku w ciągu zaledwie 3 dni uczestnikom tych warsztatów udało się nauczyć choćby 7 tańców party dance czy też 6 tańców w parach i wiele innych. Dziś przed pozostałymi zatańczyli 3 tańce: rock and roll disco, walc angielski oraz nowoczesny taniec Travolta.

3. Warsztaty tańca izraelskiego

Były to warsztaty, które poniekąd wzbudzały zainteresowanie wielu osób ciekawych układów choreograficznych tego typu tańców. Za pomocą instruktorki Magdy Arciszewskiej młodzieży, biorącej udział w tych warsztatach, udało się opanować kroki około 20 tańców. Dzisiaj mogliśmy zobaczyć w ich wykonaniu 3 tańce izraelskie: Walkę, Kołysankę i Niewystarczająco Kocham. Celem warsztatów było uwielbienie Boga nauką tańczenia.

4. Warsztaty „Formacja dla hardkorowców”

To zupełnie nowe warsztaty, którymi zainteresowało się dużo młodych ludzi. Było 40 chętnych, 25 miejsc, a w efekcie zostało 14 osób. Dla niektórych hardkorem wydaje się być, np. wejście na piorunochron. Jednak członkowie tych zajęć stwierdzili zgodnie, że prawdziwym hardkorem jest dokładne odkrywanie samego siebie, np. poprzez rysunki czy zabawę z długopisem. Warsztaty te poprowadził Wiesław Poleszak.

5. Warsztaty teatralne

W roli prowadzącej warsztaty teatralne zadebiutowała Ewelina. Wraz z uczestnikami w ciągu 3 dni przygotowała niezwykle ciekawą inscenizację o losach biblijnego Jonasza. Wszystkich pozytywnie zaskoczyły kolorowe kreacje aktorów oraz przemyślane układy choreograficzne.

6. Warsztaty pierwszej pomocy

Po raz kolejny pierwszej pomocy SDM-owiczów uczyła s. Emilia Purc. Praca ta nie poszła na marne. Uczestnicy przyswoili sobie dobrze sposoby postępowania podczas omdlenia, wypadku, padaczki, złamania. Zapoznali się też z przebiegiem RKO i zasadami bandażowania. Na pliszczyńskiej scenie zaimprowizowali akcję omdlenia ks. Marcina Janusia SCJ.

7. Warsztaty z „niespodzianką”

To już chyba ostatnie dość niejasne (przynajmniej w nazwie) warsztaty. Tytułową niespodzianką okazała się być nauka żonglowania. Na zajęcia przychodziło 15 osób, a prowadził je Mirosław Urban, którego dewizą zawodową są słowa: nie ma ludzi niewyuczalnych.

8. Warsztaty sportowe

W całkowitej sprawności przeprowadził je jeden z weteranów SDM-ów – ks. Stanisław z Dorohuczy. Młodzież rywalizowała ze sobą w 2 dyscyplinach sportowych: piłce nożnej i siatkówce. I tak w zawodach piłki nożnej I miejsce zdobyła Meandra z Dorohuczy, II miejsce – Lowelasy z Klementowic i reszty świata, III miejsce – Kamikadze z Lublina, IV miejsce – a KSZO z Ostrowca Świętokrzyskiego. Królem Strzelców został Piotr Wojtal. Z kolei w rozgrywkach piłki siatkowej I miejsce wywalczył zespół Chcemy Więcej Bełchatów, II miejsce – Bingo Bingo Biłgoraj, III miejsce – EEE5 Bełchatów, IV miejsce – Horda Grzesia Biskupiak. Wszystkie drużyny otrzymały od organizatorów pamiątkowe dyplomy. Warto dodać, że odbyły się też 2 specjalne mecze: w piłkę nożną między uczestnikami, a kapłanami i klerykami oraz w siatkówkę między uczestnikami, siostrami zakonnymi. Obydwa mecze wygrała młodzież.

9. Warsztaty plastyczne

W tym roku na warsztatach plastycznych prowadzonych przez Małgosię Struzik młodzi projektowali wzory ilustracyjne na poszewki swoich poduszek, aby ich sny były bardziej piękne i kolorowe. Najpierw na poduszkach odbijano szablony, później poprawiano kontury wykałaczkami, potem malowano, a na koniec pokrywano środkiem do foliowania, aby wzory nie zdarły się podczas prania.

10. Warsztaty wokalne

Warsztaty wokalne podczas XVII SDM-u były specjalnością Marysi Krawczyk, która wraz z młodzieżą w ciągu kilku dni wyćwiczyła kilkadziesiąt pieśni i piosenek. Na swój koncert popisowy przygotowali oni mix utworów, trwający niecałe 5 minut. Każde spotkanie warsztatowe zaczynali modlitwą i rozśpiewkami

11. Warsztaty poetyckie

To kolejne warsztaty na liście nowości i choć liczyły one najmniejszą liczbę osób, bo dokładnie 4, to jednak recytacja własnego wiersza „Modlitwa” przez jedną z uczestniczek warsztatów poetyckich – Natalię, wywołała u wszystkich bardzo silne, refleksyjne poruszenie. Myślą przewodnią tych zajęć tematycznych było hasło: Słowa pisane sercem. Poprowadziła je Elżbieta Martun.

Jak zatem widać, organizatorzy tak, jak obiecywali, tak też zrobili, czyli przygotowali szeroką gamę warsztatów do konkretnego wyboru tych, które każdemu uczestnikowi z osobna najbardziej odpowiadałyby. Należy jeszcze dodać, że podsumowanie pracy na warsztatach, urozmaiciły 2 występy zagranicznej młodzieży, goszczącej na tym SDM-ie. Młodzież z Ukrainy zaprezentowała śpiew ukraiński, natomiast młodzi mieszkańcy Mołdawii zatańczyli tradycyjny taniec mołdawsko – rumuński. Oklaskom nie było końca. Nic dziwnego, bo na tym punkcie piątkowego programu wszyscy od samego początku bawili się wyśmienicie 🙂


 

O godzinie 19:30 zebraliśmy się pod wiatą na kolejny punkt programu „Przerwa na reklamę”, czyli propozycje na dobre spędzenie wakacji. Przedstawione zostały liczne formy rekolekcji organizowane przez różne zgromadzenia zakonne i nie tylko. Jako pierwszą usłyszeliśmy ofertę „Rekolekcji z Jezusem” organizowanych przez Księży Sercanów. Jeszcze w te wakacje możemy się wybrać do Chorwacji, gdzie całość spotkania porowadzi ks. Bogdan Kuta SCJ, pod żagle, na kajaki oraz w Bieszczady. Zasygnalizowane zostały również zimowe rekolekcje, m.in. noworoczne w Gliczarowie Górnym z nauką jazdy na nartach. Więcej informacji na stronie www.rekolekcje.scj.pl . Siostry Urszulanki Unii Rzymskiej zachęcają do uczestnictwa w dniach skupienia pod hasłem „Kim jestem dla Jezusa?”, które zostaną poprowadzone przez ks. Roberta Zycha i odbędą się w dniach 22-24 sierpnia. Więcej można dowiedzieć się na stronie www.osu.pl. Siostry Misjonarki Świętej Rodziny organizują rekolekcje dla dziewcząt od 16 roku życia o temacie „Zycie bł. Bolesławy Lament” w Zakopanem. To samo zgromadzenie oferuje rekolekcje ignacjańskie w milczeniu w Chełmnie na Pomorzu. Informacje znajdziecie na www.misjonarki-swietej-rodziny.org. Zareklamowała się również siostra ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi. O ich propozycjach możecie przeczytać pod adresem www.fmm.org. Odwiedzili nas także studenci z Centrum Duszpasterstwa Akademickiego w Lublinie, którzy zachęcali do przygotowań na Światowe Dni Młodzieży. Wystąpienie ich było urozmaicone prezentacja multimedialną. SDM rozpoczyna wakacje, kończy zaś Golgota Młodych, którą promował jeden z uczestników. Organizowana przez o.o. Kapucynów w Serpelicach nad Bugiem w swojej formie przypomina Sercańskie Dni Młodych (pole namiotowe, liczne konferencje, świadectwa). Tematem tegorocznej Golgoty Młodych jest „Miasto ucieczki” a dokładniejsze informacje możecie uzyskać pod adresem www.golgotamlodych.pl. „Przerwę na reklamy” zakończyło ogłoszenie o rekolekcjach powołaniowych organizowanych przez Księży Sercanów. Jedne z nich odbywają się na kajakach i prowadzić je będzie ks. Jacek Kosteczka SCJ, kolejne zaś w Bieszczadach. Wszystkich zachęcamy do udziału w Pielgrzymce Radomskiej na Jasną Górę, w której idzie odrębna grupa sercańska, a odbędzie się ona w dniach 6-13 sierpnia.

phoca_thumb_l_tn_piatek_133


 

Kilka minut przed 23:00 rozpoczęło się Nabożeństwo „Nowego Początku”, rozpoczęte serią trzech inscenizacji przygotowanych przez teatr „EKG 24” z parafii Dobrego Pasterza w Lublinie. Po każdej scence dołączana była część puzzla do pustego serca w krzyżu sercańskim. Na trzech puzzlach znajdowały się symbole nawiązujące do przesłania inscenizacji, kolejno: zegar, wykrzyknik i znak plus. Młodzi aktorzy pokazali nam, że w życiu drugiemu człowiekowi możemy ofiarować swój czas, uwagę a także robić cos więcej niż być biernym katolikiem – pomagać potrzebującym, pocieszać zasmuconych, być promykiem dobra – po prostu zmieniać świat na plus. Komentarze do spektaklu prowadził ks. Przemek Bukowski SCJ – opiekun teatru „EKG”. Po części artystycznej, ks. Kazimierz Dadej SCJ wprowadził nas w klimat właściwego nabożeństwa. „Jeżeli chcemy dobrze wykorzystać czas – mówił – być uważni i dać coś ponad przeciętną, musimy być podczepieni do źródła, którym jest Serce Jezusa.” Następnie siostry sercanki uroczyście wniosły obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa, po czym ks. Kazimierz opowiedział nam historię niemieckiego kapłana Karola Leisnera (1915-1945), któremu przyszło żyć w trudnych czasach hitleryzmu. Nie przystając na ideologię, będąc klerykiem został uwięziony w obozie koncentracyjnym. Z powodu gruźlicy, jego dni były policzone, jednak dzięki obecności w obozie francuskiego biskupa, zostały mu udzielone święcenia kapłańskie. W warunkach obozowych niemal niemożliwością było doprawienie mszy św., jednak Karol przed śmiercią zdążył sprawować Najświętszą Ofiarę i była jego pierwsza i jedyną. Jeden ze współwięźniów utworzył dla niego obrazek prymicyjny z napisem „Ofiarować i siebie samego ofiarować”. Na tych słowach zatrzymaliśmy się, aby zapytać siebie: czy chcę być tym, który ofiarowuje siebie Jezusowi? Czy moje powołanie dojrzewa w Chrystusowym Sercu? Ks. Kazimierz nawiązując do hasła tegorocznego SDM-u podpowiedział nam, że naszym powołaniem jest rozsiewanie sprawiedliwości w naszych środowiskach, abyśmy byli błogosławieni. Po tych rozważaniach zostały poświęcone obrazki z wizerunkiem Najświętszego Serca Pana Jezusa, które następnie otrzymał każdy z uczestników. Przed uroczyście wniesionym Najświętszym Sakramentem odśpiewaliśmy litanię do Serca Pana Jezusa, po której Ks. Kazimierz poświęcił temu Sercu wszystkich zgromadzonych pod wiatą. Dla zdecydowanych na przyjęcie Chrystusa za swojego Króla dokonała się osobista Intronizacja Serca Jezusowego, podczas której każdy z nas trzymał w podniesionej dłoni otrzymany obrazek. Na koniec nabożeństwa „Nowego Początku” dostaliśmy po jeszcze jednym obrazku, w formie kieszonkowej, z nadrukowanym na odwrocie aktem strzelistym, który to mogliśmy podpisać swoim imieniem i nazwiskiem.
Po tak pięknym dla nas wydarzeniu, wysłuchaliśmy jeszcze ostatniej bajki na dobranoc, której przesłanie wcieliliśmy dosłownie, przekazując sobie nawzajem mocny uścisk przy jednoczesnym wypowiadaniu słów z bajki „ciepłe i puchate”. Kończąc w ten sposób ostatni pełny dzień XVII SDM-u wszyscy udali się na spoczynek, a niektórzy musieli już nas opuścić i wrócić do swoich miejscowości i codziennych obowiązków.

phoca_thumb_l_tn_piatek_156

POWRÓT
Ks. Jakub Kopystyński SCJ, moderator
Pliszczyn 78, 20-258 Lublin
telefon kontaktowy: 81 751 00 84 | e-mail: sdmrsm@sercanskie.pl
Duszpasterstwo RSM, nr rachunku bankowego: 84 1600 1462 1847 3641 5000 0015