Sercańskie Dni Młodych

Piątek – „Prorocy Miłośći i Słudzy Pojednania”

SDM XX      Autor: [ ] 0

Jutrznia

Pierwszy piątek miesiąca, który przeżywamy na tegorocznym SDM-ie rozpoczęliśmy od wspólnej Jutrzni, której przewodniczył ksiądz Zdzisław Śmiertka SCJ, posługujący na co dzień w Mołdawii. Podczas homilii mówił o potrzebie dzielenia się pokojem, który mamy w sercu. Człowiek wtedy staje się szczęśliwszy. Porównał łaskę pokoju do zbiornika z wodą. Wpływa do niego woda z wielu źródeł, ale on nie jest w stanie tylko jej przyjmować, musi przekazywać ją dalej, by się nie przepełnić. Tak samo jest z pokojem – należy go przekazywać dalej, innym ludziom.

Śniadanko również było pyszne, na szczęście na obiad otrzymaliśmy dyspensę od ks. Proboszcza:)

Teraz czekamy na gości, którzy wygłoszą dla nas konferencję, ale o tym później.

Do zobaczenia!

Świadkowie Pokoju

Podczas konferencji pt. „Świadkowie pokoju” poznaliśmy cztery wspaniałe osoby.

Odwiedziły nas wolontariuszki programu pomocy uchodźcom z Centrum Wolontariatu w Lublinie, które opowiadały o swojej pracy. Ich podopieczną była pani Lida, która jest uchodźczynią z Czeczenii. Cudem wydostała się z kraju, targanego konfliktem zbrojnym, podczas którego zabito jej męża. Pani Lida mieszka teraz w Lublinie z czwórką swoich dzieci, jest asystentką stomatologiczną. Rozpoczęła zupełnie nowe życie z dala od wojen i nienawiści.

Natomiast siostra Szczepania (elżbietanka) posługuje w Jerozolimie. Razem ze swoim zgromadzeniem założyła tam Dom Pokoju na Górze Oliwnej. Opowiadała, jak wygląda ich życie w kraju muzułmańskim. Byliśmy zaskoczeni, że mieszkańcy Jerozolimy darzą szacunkiem osoby innej wiary, kobiety proszą o błogosławieństwo swoich dzieci.

Dziękujemy za ich świadectwa, które pomogły nam zrozumieć potrzebę wprowadzania pokoju w nasze życia i umacniania się w wierze.

phoca_thumb_l_sdm2013_piatek-036

Burzowa Msza Święta

Dzisiejszej Mszy Świętej przewodniczył ks. Marko Šop SCJ, który przyjechał z Chorwacji. Podczas kazania, mimo posługiwania się łamaną polszczyzną, opowiedział nam historię swojego nawrócenia. Do 20. roku życia miał niewiele wspólnego z kościołem. Jednak poczuł potrzebę pojednania z Bogiem. Został Sercaninem i rozpoczął pracę w chorwackiej parafii.

phoca_thumb_l_sdm2013_piatek-164

Msza była piękna. Nie zakłóciła jej nawet burza, która przeszła przez Pliszczyn. Zmoczyło całą wiatę i namioty, ale i tak jesteśmy szczęśliwi, bo spędzamy czas razem, a to nas raduje.

Po obiadku odbywają się warsztaty, ostatnie na tegorocznym SDM-ie. Podczas nich uczestnicy muszą doszlifować swoje prezentacje, które przedstawią ok. godz. 16. Wtedy też odbędzie się finał loterii fantowej. Co prawda wszystkie losy zostały już wyprzedane, ale atmosfera SDM-u sprawi, że każdy mimo tego będzie dobrze się bawił. Dlatego zapraszamy!

Owoce naszych działań

Znamy już finalistów naszej SDM-owej loterii. Rower wygrała koleżanka ze Stadnik. Plecaki, śpiwory i namioty również znalazły swoich szczęśliwych posiadaczy. Rozlosowano także vouchery na kolacje w doborowym towarzystwie. Darmowy udział w XXI SDM-ie wygrał ks. Adam Pawlak. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Warsztaty okazały się bardzo owocne. Wiata zamieniła się w scenę talentów.

Zapaśnicy pokazali podstawowe chwyty i elementy rozgrzewki. Zaprosili do udziału także chętne osoby z publiczności. Uczestnicy warsztatów psychologicznych otrzymali pamiątkowe dyplomy. Dzięki warsztatom z pierwszej pomocy obejrzeliśmy inscenizację wypadku i schemat pomocy. Ksiądz Staszek Gałat wręczył medale i puchary zwycięskim drużynom piłki nożnej i siatkówki. Warsztaty improwizacji teatralnej zaprezentowały nam krótki spektakl, będący owocem ich kilkudniowej pracy. Marysia Krawczyk wraz z chórem, który stworzyła z uczestników warsztatów wokalnych zaprezentowali trzy piosenki, czym porwali publiczność. Przez środek wiaty wkroczyła grupa z warsztatów bębniarskich, muzyką wypełniając całą przestrzeń. Zagrali kilka piosenek, do których każdy mógł pośpiewać. Solenizantka otrzymała także „Sto lat” w bębniarskich rytmach. Grupa warsztatów tanecznych pod okiem pani Kasi zaprosiła publiczność na lewą stronę od wiaty, gdzie na trawie zaprezentowali taniec, którego się nauczyli. Potem jeszcze zachęcili wszystkich do wspólnej zabawy przy piosence „W gminie, w Pliszczynie”. Księża i siostry zakonne zaproszeni na scenę dawali czadu, aż się kurzyło!

Po wszystkich prezentacjach zrobiliśmy kolejne wspólne pamiątkowe zdjęcie. Tym razem ustawiliśmy się w kształcie serca i posłużyliśmy się najnowszą technologią, czyli latającą kamerą. Zdjęcia niebawem, tylko u nas!

Modlitwa o pokój

Piątek minął nam jak z bicza strzelił. Dzień zakończył się adoracją Najświętszego Sakramentu i modlitwą o pokój. Po Liturgii Słowa, każdy mógł otrzymać błogosławieństwo. Ksiądz Jakub Kopystyński SCJ, który przewodniczył nabożeństwu, mówił o potrzebie posiadania pokoju w sercu. Przytoczył kilka wypowiedzi, o które wcześniej poprosił uczestników. Dzięki temu mógł podzielić pokój na trzy sfery: pokój panujący w naszych sercach (JA), pokój, jaki mamy z innymi ludźmi (MY) oraz pokój, jaki posiadamy z Bogiem (BÓG). Pomocne do tego były plansze, które przygotowała młodzież.Na zakończenie adoracji otrzymaliśmy obrazki Serca Pana Jezusa, na których znajdowała się modlitwa – Akt wynagrodzenia, którą odmówiliśmy wspólnie na koniec.

Ksiądz Kazek na ostatnią bajkę wybrał tę o „ciepłym i puchatym”. Przekazał ciepłe i puchate swoim elfom, a one rozdały je wszystkim zgromadzonym pod wiatą. Dzięki temu mogliśmy wrócić do namiotów z sercami wypełnionymi wiarą i radością pod najczystszą postacią, czyli pokojem.

Cisza nocna została opóźniona. Uczestnicy mogli w spokoju spakować swoje rzeczy i wstępnie pożegnać się z kolegami, których zobaczą ponownie dopiero za rok.

Jutro czeka nas ciężki dzień – dzień pożegnań. XX Sercańskie Dni Młodych powoli dobiegają końca. Aż szkoda kłaść się spać, żeby ten dzień tak szybko nie nastąpił. Smutno będzie jutro!

POWRÓT
Ks. Jakub Kopystyński SCJ, moderator
Pliszczyn 78, 20-258 Lublin
telefon kontaktowy: 81 751 00 84 | e-mail: sdmrsm@sercanskie.pl
Duszpasterstwo RSM, nr rachunku bankowego: 84 1600 1462 1847 3641 5000 0015