Sercańskie Dni Młodych

Msza Święta z Biskupem

SDM XXI      Autor: [ ] 0

Przed chwila zakończyła się Msza św., której przewodniczył bp Stanisław Szyrokoradiuk z Ukrainy. Temat kazania był ściśle związany z prześladowaniami. Nigdy nie powinniśmy odpowiadać zadawaniem cierpienia na wyrządzone wobec nas cierpienie lecz pełni pokory je przyjmować.

Nasze prześladowanie nie jest porażką lecz błogosławieństwem na którego efekty należy cierpliwie poczekać. Niejednokrotnie z naszego prześladowania powstają piękne owoce i świadectwa wiary. Biskup jako przykład przytoczył historie pewnego księdza który wylądował w łagrze na długie lata a swoje cierpienie i modlitwę ofiarował za powołania kapłańskie i zakonne. „Kiedy oddacie się w ręce Boga zobaczycie jak będzie was nosił na rękach.” Gdy wydaje się nam że już wszystko się wali zawierzajmy wszystko Jemu, gdyż niejednokrotnie nasze doświadczenia mają jakiś głębszy sens. Bóg zawsze jest przy nas i pragnie naszego dobra. Podsumowując owoce wynikające z prześladowania są wielkie, opieka boża bezgraniczna a nauka wynoszona z doświadczeń jest zawsze święta.

Ks. bp Stanisław po kolacji kontynuował swoją wypowiedz na temat prześladowań w odniesieniu do sytuacji panującej na Ukrainie. Konferencja była bardzo kontrowersyjna dla wszystkich uczestników. Padło wiele mocnych słów na temat realnego obrazu Ukrainy i tego jak mylny jest obraz Majdanu przedstawiony w mediach. To przede wszystkim młode pokolenia pragną dołączyć do UE, ale nie są świadomi konsekwencji, widzą to w samych superlatywach. Natomiast starsze pokolenia pragną powrotu do młodości, czasów silnych wpływów rosyjskich, tanich produktów i dobrobytu. Młodzież miała bardzo silne poczucie misji co dawało im siłę do stawiania oporu. To była ich największa broń w starciu z Berkutem. Biskup przedstawił nam wewnętrzny obraz Ukrainy widziany oczami zwykłych obywateli. Uczestnicy SDM-u byli bardzo poruszeni słowami biskupa i odpowiedzieli na nie dużą aktywnością podczas dyskusji. Ta konferencja na długo pozostanie w naszej pamięci, szczególnie ze względu na modlitwę w dwóch językach kończącą nasze spotkanie.

 

POWRÓT
Ks. Jakub Kopystyński SCJ, moderator
Pliszczyn 78, 20-258 Lublin
telefon kontaktowy: 81 751 00 84 | e-mail: sdmrsm@sercanskie.pl
Duszpasterstwo RSM, nr rachunku bankowego: 84 1600 1462 1847 3641 5000 0015