Sercańskie Dni Młodych

Dzień 5 SDM-u

SDM XVI      Autor: [ ] 0

Posiąść Ziemię własnego serca

Przedostatniego dnia tegorocznego SDM-u pobudka była jak zwykle o godzinie 7.00, jak zwykle mocnymi utworami, jak zwykle stawiając wszystkich na równe nogi. Po burzliwej i ulewnej nocy ciężko nam było ruszyć na poranne modlitwy z przemoczonych namiotów. Na szczęście pożywne śniadanie wzmocniło nasze siły.

Punkt 10.00 rozpoczęła się przez wszystkich długo wyczekiwana konferencja. Gościliśmy na niej Panią Ewę Lewandowską – finalistkę programu „Mam Talent”, która bardzo szczegółowo rozwinęła nam temat „Błogosławieństwo bycia sobą”. Swoje świadectwo rozpoczęła od modlitwy – zaśpiewała „Ave Maria”. Wszyscy byli zachwyceni jej cudownym głosem i z zapartym tchem czekali na to, co jeszcze usłyszą. Zachęcała nas, abyśmy wchodząc w dorosłe życie mieli ustalone własne zasady, nie bali się wypowiadać swojego zdania i walczyli o swoje racje. Zaznaczyła, że dużą rolę w jej życiu odegrali rodzice i tak naprawdę to oni ukształtowali jej wiarę i kręgosłup moralny. W żadnej sytuacji nie bała się przyznać, że jest głęboko wierzącą i praktykującą katoliczką. Jest osobą, która nie uważa swojej choroby za ciężar, ale za coś normalnego – z czym nauczyła się żyć. Wszystko jest po coś. Mimo iż nie widzi, dostrzega o wiele więcej niż my, wsłuchując się w muzykę otaczającego ją świata. Słuchacze dostrzegli w niej poczucie humoru, żywiołowość i niesamowitą pogodę ducha. Sama Pani Ewa była zachwycona atmosferą panującą na SDM-ie. Żałuje, że będąc w naszym wieku nie słyszała o podobnych spotkaniach młodzieży katolickiej i nie miała okazji brać w nich udziału.

Około południa odbyła się praca w grupach, podczas której próbowaliśmy wyobrazić sobie jak dziś zachowałby się Chrystus, gdyby przyszedł na świat w ludzkiej postaci. Wyszukiwaliśmy też sytuacji zapisanych w Piśmie Świętym, w których możemy odnaleźć cichego Jezusa.

O godzinie 16.30 odbyła się Msza św., której przewodniczył Ksiądz Prowincjał Tadeusz Michałek SCJ. Podczas uroczystej Eucharystii dziesięciu członkom Ruchu Sercańskiej Młodzieży, którzy przeszli pierwszy etap swojej formacji, wręczono miedziane Krzyże oraz odnowili oni Akty Ofiarowania Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Do RSM-u zostało także przyjętych trzynastu kandydatów. W Homilii Ksiądz Prowincjał zachęcał, aby bezgranicznie zawierzyć się Jezusowi. Jeśli to Jemu oddamy „glebę” naszego serca, to wyrośnie na niej plon 30-krotny, 60-krotny, a może nawet 100-krotny. Dużo jednak zależy od nas. Uświadomił również, że jeśli ulegniemy pseudowartościom i zaniedbamy glebę naszego serca, to może z niej nic nie wyrosnąć. Przypomniał też, że serce to nie tylko splot uczuć, ale głębia samego Boga.

Wczesnym wieczorem pod wiatą zostały podsumowane zajęcia, jakie odbyły się podczas warsztatów. Wystrój centralnej części wiaty został wykonany przez osoby uczestniczące w warsztatach plastycznych prowadzonych przez Małgorzatę Struzik oraz Annę Kurkowską Na początku zaprezentowała się grupa teatralna w występie pantomimiczno-retorycznym. Polegało to na użyciu zabawnych zdań i zwrotów wyrwanych z kontekstu. Po tym ks. Grzegorz Gąkiewicz SCJ poprowadził pierwszą „przerwę na reklamę”, w której opowiedział o możliwości uczestnictwa w rekolekcjach prowadzonych przez księży Serca nów. Następnie pod przewodnictwem pani Marysi Krawczyk wystąpił chór złożony z członków warsztatów wokalnych. W ciągu całego spotkania zaśpiewali nam cztery pieśni. Ksiądz Sławek Knopik SCJ w drugiej „przerwie na reklamę” zachęcił do udziału w Pielgrzymce Radomskiej, której sam przewodniczy. Poza tym poinformował o możliwości uzyskania pomocy w rozpoznaniu swojego życiowego powołania w czasie rekolekcji. Następna grupą, która zaprezentowała swoje umiejętności zdobyte podczas warsztatów pierwszej pomocy prowadzonych przez s. Emilię. Była to krótka scenka przedstawiająca zagrożenie życia ludzkiego oraz wskazówki mówiące jak skutecznie pomóc takiej osobie. Ogłoszony został również werdykt sędziowski przez ks. Stanisława Gałata. Rozgrywki w siatkówce i piłce nożnej odbyły pod hasłem „Zdrowy duch ożywi każde ciało”. Wyróżnionym drużynom wręczono dyplomy, puchary i inne nagrody. W piłce nożnej pierwsze miejsce zajął zespół „Lovelasy z Klementowic i reszty świata”, zaś w piłce siatkowej „Zielona Kulka” z Bełchatowa. Na końcu o warsztatach psychologicznych opowiedziała prowadząca je pani Małgorzata Michel. Zajęcia dotyczyły radzenia sobie z lękiem w sytuacjach trudnych i stresowych w trzech etapach związanych z postawą ciała, myśleniem i zachowaniem. Drugą grupę warsztatów psychologicznych prowadzili zaproszeni studenci z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

O godzinie 21.00 rozpoczęło się nabożeństwo „Błogosławieństwa ziemi ludzkiego serca”, w pierwszej części przygotowane przez uczestników różnych warsztatów, w drugiej zaś prowadzone przez księdza Kazimierza Dadeja SCJ. Po kilkunastu minutach osobistej adoracji w całkowitej ciszy nastąpiło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem przez ręce księdza Rektora Jana Strzałkę. Wszyscy podchodziliśmy kolejno w takich grupach, w jakich pracowaliśmy podczas zajęć tematycznych. Każdemu pobłogosławionemu został wręczany Akt własności ziemi swojego serca wraz s drewnianym sercańskim krzyżykiem.

Końcowym punktem dnia była tradycyjnie „Bajka na dobranoc” ostatnia na tegorocznym SDM-ie.

Beata Baran, Magdalena Kosiorek, Anna Tomaszczyk

POWRÓT
Ks. Jakub Kopystyński SCJ, moderator
Pliszczyn 78, 20-258 Lublin
telefon kontaktowy: 81 751 00 84 | e-mail: sdmrsm@sercanskie.pl
Duszpasterstwo RSM, nr rachunku bankowego: 84 1600 1462 1847 3641 5000 0015