Sercańskie Dni Młodych

Dzień 4 SDM-u

SDM XVI      Autor: [ ] 0

Cisi znaczy ufający Panu

Dzisiejsza pobudka była w stylu klasycznym – przez pół godziny mieliśmy okazję posłuchać pięknej muzyki, m.in. Mozarta i Ravela. Modlitwę poranną poprowadził ksiądz Piotr Chmielecki SCJ. Konferencję pod tytułem „Wierzę w Boga czy wierzę Bogu” wygłosił ksiądz Roman Trzciński z Warszawy. Przystępnymi słowami tłumaczył nam krok po kroku proces zawierzenia swego życia Chrystusowi. Zaczął od wyjaśnienia na czym polega żywa wiara. Jest to otwarcie się na Jezusa i przyjęcie Go jako swojego Pana i Zbawiciela. Aby móc budować relację z Bogiem konieczne jest poznawanie Go, aby mieć świadomość w Kogo i Komu się wierzy. Ważne jest, aby nie lękać się swego powołania, ale zaufać, że tylko Jezus może poprowadzić nas właściwą drogą. Zawierzając swoje życie Jezusowi zgadzamy się, aby mógł On się nami posługiwać i działać przez nas. Każde powołanie jest powołaniem do miłości. Po nauce swoim świadectwem podzieliła się z nami Iza – członkini wspólnoty Woda Życia w Warszawie, którą opiekuje się ksiądz Trzciński. Patrząc na znajomych członków grupy, uświadomiła sobie, że przez długie lata czuła pustkę w sercu spowodowaną różnymi przykrymi wydarzeniami w jej życiu. Będąc na rekolekcjach dla studentów zdecydowała się oddać całe swoje życie Chrystusowi. Po tej decyzji natychmiast poczuła niesamowitą wewnętrzną wolność. To uświadomiło nam, że warto postawić w życiu na Jezusa.

O godzinie 11.45 została odprawiona Msza św. prymicyjna, którą celebrowali neoprezbiterzy: Piotr Chmielecki, Jacek Kosteczka, Dariusz Lewczak, Łukasz Ogórek i Michał Olszewski. Homilię wygłosił ks. Henryk Lachur SCJ, w której przedstawił rolę kapłana. W swojej opowieści porównał kapłana do drzewa, poświęconego na ważny cel. Nawiązując do fragmentu Ewangelii o powołaniu dwunastu Apostołów, odniósł ten wybór do pobytu księży w seminarium. Zostali powołani do kapłaństwa, a Bóg wybiera tylko nielicznych i wyjątkowych ludzi. Wyrzekli się swojego dotychczasowego życia, wytrwali w swoim postanowieniu i osiągnęli zamierzony cel. Stali się oni kapłanami Serca Jezusowego. Na koniec młodzież złożyła księżom piękne życzenia i nastąpiło błogosławieństwo prymicyjne.

Po pierwszej części dnia spędzonej na duchowych rozważaniach wszyscy zjedli obiad, a następnie, mimo burzy, odbyły się warsztaty. O godzinie 16.00 rozpoczęła się Dehoniada – Święto Radości. Organizatorzy zapewnili szeroki wybór rozrywek takich jak:

-Wojownicy Sumo – w której zawodnicy ubrani w wypełnione pianką kostiumy przeobrażali się w masywnych zawodników;
-Bungee Run – zawody polegające na tym, że będąc przypiętym do gumowej liny trzeba jak najdalej umieścić obszytą rzepem poduszeczkę;
-Boisko – Mega Piłkarzyki – gra na żywo w znaną wszystkim „barową” wersję piłkarzyków dostarczyła doskonałej zabawy oraz sportowej rywalizacji;
-Kosmiczny Trener – stymulator treningu pilotów
-Akrobacje na Euro Bungee

Dużym entuzjazmem cieszyła się rozgrywka na Boisku Mega Piłkarzyków, gdzie swoje siły sprawdziła grupa księży ze służbą porządkową. Jednocześnie pod wiatą księża prowadzili śpiew i zabawy połączone z tańcem. Na koniec odbyła się dyskoteka, która trwała do 23.30. Mimo tak aktywnego popołudnia i wieczoru udało nam się wyciszyć na wspólną wieczorną modlitwę i wysłuchać „Bajki na dobranoc”.

POWRÓT
Ks. Jakub Kopystyński SCJ, moderator
Pliszczyn 78, 20-258 Lublin
telefon kontaktowy: 81 751 00 84 | e-mail: sdmrsm@sercanskie.pl
Duszpasterstwo RSM, nr rachunku bankowego: 84 1600 1462 1847 3641 5000 0015