Sercańskie Dni Młodych

Dzień 1 SDM-u

SDM XVI      Autor: [ ] 0

Rozpoczęcie XVI Sercańskich Dni Młodych w Pliszczynie zapowiadało się chłodno i deszczowo. Rozstawianie namiotów odbywało się pospiesznie, bo sączący się deszcz moczył bagaże. Po kilku godzinach przygotowań pogoda nas mile zaskoczyła. Deszcz przestał padać, a na twarzach uczestników i organizatorów pojawił się uśmiech.

Sercańskie Dni Młodych rozpoczęliśmy Księga Rodzaju mówiącą o powołaniu Abrahama. Wszyscy poczuliśmy się wędrowcami z domu rodzinnego do nowej krainy, którą stał się Pliszczyn. Wszyscy staliśmy się ludem, który może stać się ludem błogosławionym.

Rozpoczęcie poprowadzone przez ks. Jarka Grzegorczyka SCJ i ks. Sławka Knopika SCJ było pełne dowcipu, ale i wzruszeń, bo to już 16 spotkanie pod pliszczyńską wiatą. Po przekazaniu uczestnikom najistotniejszych informacji porządkowych, schola zajęła się muzyczną rozgrzewką poprzez taniec i śpiew. Po wyczynach muzycznych na uczestników czekała pyszna kolacja przygotowana przez grupę z Sosnowca. Postawiła ona na nogi zmęczonych podróżą – nawet z odległych regionów Polski – SDM-owiczów. Szybki zastrzyk energii był niezbędny w dalszej części programu. Wbrew hasłu tegorocznego spotkania – Błogosławieni cisi…– już pierwszy dzień był pełen pozytywnego hałasu. Mowa tutaj o wyjątkowym koncercie grupy Etna Kontrabande, której muzyka poderwała z ławek. Pozytywne rytmy pozwoliły spożytkować energię. Po pełnym wrażeń popołudniu był czas na wyciszenie podczas wspólnej wieczornej modlitwy urozmaiconej prezentacją pt. „W świecie ciszy”. Zaproszone małżeństwo niesłyszących, dzieliło się swoim światem ciszy i wiary w Boga.

Pierwszy dzień zakończony został tradycyjną „Bajką na dobranoc” opowiedzianą przez niezastąpionego w tej roli ks. Kazimierza Dadeja SCJ.

Statystyki SDM-u
– jest nas baaaaaaaaaardzo dużo optymiści mówią nawet o 1000 uczestników, realiści podadzą dane jutro.
– Animatorów jest blisko 60!! (Księża, siostry zakonne, świeccy)
– Najbliższa grupa przyszła z Pliszczyn (16 osób) najdalsza z Kamesznicy.
– gościem SDM-u jest ks. Zdzisław Pławecki SCJ z Kamerunu.
– po raz pierwszy można nas oglądać przez kamerkę internetową
– po raz pierwszy zespół grający na SDM-ie miał sekcją dentą.

POWRÓT
Ks. Jakub Kopystyński SCJ, moderator
Pliszczyn 78, 20-258 Lublin
telefon kontaktowy: 81 751 00 84 | e-mail: sdmrsm@sercanskie.pl
Duszpasterstwo RSM, nr rachunku bankowego: 84 1600 1462 1847 3641 5000 0015