Sercańskie Dni Młodych

Dzień 1 – rozpoczęcie XII SDM-u

SDM XII      Autor: [ ] 0

O godz. 16.30 w dniu 4 lipca 2005 r. rozpoczęły się oficjalnie tak bardzo wyczekiwane przez młodzież XII Sercańskie Dni Młodych mające jako myśl przewodnią słowa „Świętymi bądźcie”.

W słowach przywitania pod tradycyjną wiatą w pliszczyńskim ogrodzie ks. Przemysław Kozak zaprosił przybyłą młodzież z wielu zakątków naszego kraju w wielką wędrówkę trwającą do soboty w wędrówkę po świętość, następnie odczytał list Ojca Generała, który dziękował za zaproszenie na Sercańskie Dni Młodych, a odwołując się do wybranego hasła tych dni zaznaczył, że zarówno współczesny świat jak i każdy człowiek potrzebuje świętych. Pan będzie obecny pośród Was w tych dniach. Macie być otwarci na dary które otrzymujecie i nie możecie zmarnować otrzymanych łask. Wy jesteście przyszłością świata, i od Was bardzo dużo zależy w jakim kierunku będziemy kroczyć będąc pielgrzymami na tej ziemi.

 

Świętość dostępna każdemu – konferencja wprowadzająca w temat XII SDM

Przed mająca rozpocząć się adoracją Najśw. Sakramentu ks. Gabriel Pisarek SCJ wprowadził zebraną młodzież w temat XII Sercańskich Dni Młodych zaznaczając, że świętość dostępna jest każdemu człowiekowi. Nie jest czymś ekskluzywnym, zarezerwowanym dla niewielu. Gdyby tak było to Chrystus nie obiecałby mieszkań w domu swego Ojca. „W domu mego Ojca jest mieszkań wiele” (J 14,3) Te słowa każdy powinien przyjąć jako osobiste zaproszenie. Nie pozostaje nam nic innego jak po to niebo i po tę świętość sięgnąć, korzystając z dostępnych nam środków takich jak: modlitwa, dobre uczynki i sakramenty św.

Są to proste środki i dostępne każdemu. Na przykładzie świętych wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II ukazał ks. Gabriel, że świętość jest możliwa i dostępna. Święci ci to święci naszych czasów, ludzie żyjący współcześnie a jednocześnie to „giganci wiary i ducha” godni podziwu, ale i naśladowania.

Być świętym to czynić w sposób nadzwyczajny rzeczy zwyczajne.

Ludzie potrzebują świętych. Potrzebują świętych, bo czują się zagubieni i w głębi serca szukają prawdziwych, autentycznych wartości. W świecie pustych obietnic, pustych prawd, w świecie bez wartości. Szczególnie ludzie młodzi, potrzebują świadków wartości nieprzemijających.

„Święci to prawdziwi mocarze. To oni Kościół i świat przemieniają. Święci to ludzie, którzy wierzą, że ten świat mogą przemienić ruszyć z podstaw. Święci to awangarda to pionierzy i odkrywcy. To jak przednia straż, która idzie na czele kolumny, która wybiera drogę ochrania i kieruje. Święci to nie ludzie idący na końcu, którzy się ociągają i opóźniają marsz. ” Dzień dzisiejszy zakończyła adoracja Najśw. Sakramentu, w czasie której podczas wspólnego śpiewu, ciszy i modlitwy każdy uczestnik przybyły do Pliszczyna mógł osobiście w rozmowie z Chrystusem zawierzyć mu swoje życie prosząc o dar świętości.

 

Podczas najbliższych dni będziemy się koncentrowali na tych elementach, które pomagają nam osiągnąć nasza osobistą świętość. Przewodnikiem będzie obok Jana Pawła II założyciel księży Sercanów o. Leon Dehon.

 

POWRÓT
Ks. Jakub Kopystyński SCJ, moderator
Pliszczyn 78, 20-258 Lublin
telefon kontaktowy: 81 751 00 84 | e-mail: sdmrsm@sercanskie.pl
Duszpasterstwo RSM, nr rachunku bankowego: 84 1600 1462 1847 3641 5000 0015