Sercańskie Dni Młodych

Czwartek – „XI Nie kombinuj…”

SDM XVII      Autor: [ ] 0

Dzisiejszy poranek, tradycyjnie, rozpoczęliśmy od Jutrzni. Poprowadził ją ks. Marcin Januś SCJ. Po wspólnie wyśpiewanej modlitwie zjedliśmy śniadanie, a następnie już po raz drugi spotkaliśmy się w swoich grupach, by lepiej poznawać się i zgłębiać tajemnicę Bożej sprawiedliwości. Razem zastanawialiśmy się nad pytaniem jak wygląda świat i dlaczego taki właśnie jest, jak być powinno i co można zrobić, żeby tak było.

phoca_thumb_l_tn_czwartek_036

O godzinie 11:00 wszyscy uczestniczyliśmy na mszy św. pod przewodnictwem ks. abp Józefa Życińskiego, który skierował do homilię. Nawiązując do słów Pana Jezusa, będącego Tym, który nacina sykomory rozpoczął naukę o wewnętrznym rozwoju człowieka. Odnosząc się do tej metafory, zapytał nas jaka będzie nasza sykomora, którą będziemy podcinali, czy będzie przynosiła pożądany cień i chłód. Kształtowanie naszej duszy zależy od tego jakie wartości stawiamy na pierwszym miejscu. Ksiądz Arcybiskup zwrócił nam uwagę, aby posiadać świat wzorców, w którym będziemy dążyć do sprawiedliwości. Cecha ta jest wielką cnotą, nie istniałaby jednak bez miłości. Jednymi z ciekawszych stwierdzeń było przypomnienie nam, że wartość życia często mierzy się tym z czego zrezygnowaliśmy w imię wyższych wartości. Za przykład podał św. Józefa, którego życie nie było pasmem sukcesów. Bo w życiu wystarczy spełniać swoje obowiązki a przy tym kochać. Na koniec zachęcił nas do rozmyślania nad ważnym dla nas pytaniem „Co konkretnie wyznacza nam Pan Jezus po tym SDM-ie?.
Następnym punktem programu była konferencja z naszym gościem, Ks. Abp. Józefem, której temat brzmiał „Co to znaczy być uczciwym”. Na spotkaniu został poruszony problem zmieniającej się hierarchii wartości we współczesnym świecie: zjawisko singli życiowych, małżeństw zawieranych po 30-tym roku życia, brak pamięci o honorze i godności. Nasz gość podał nam kilka zasad, jakimi warto kierować się we współczesnym świecie. Jedną z nich jest wyzwolenie z lęku, aby nie być człowiekiem wystraszonym. Kolejna zaś ukazuje, aby każdego człowieka traktować z szacunkiem, gdyż jest dzieckiem Bożym. Pierwszą zasadniczą wartością powinien być Bóg, po nim godność bliźniego, która zobowiązuje do miłości. Po wygłoszeniu tej nauki, mieliśmy okazję zadać kilka pytań do ks. Arcybiskupa.
Po odśpiewaniu modlitwy przed posiłkiem udaliśmy się na pyszny obiad. Obecnie trwają warsztaty i przygotowanie do Święta Radości.


 

Czwartkowe popołudnie i wieczór upłynęły nam w niezwykle przyjemnej atmosferze. Organizatorzy przygotowali atrakcje które złożyły się na Święto Radości, zwane Dehoniadą. W radosny klimat wprowadzili nas przedstawiciele grupy z Sosnowca wraz z ks. Adamem Pawlakiem SCJ i ks. Darkiem Lewczakiem SCJ oraz kilkoma młodymi osobami z Lublina. Zorganizowali oni wyjątkowy program artystyczny, który wiązał się z 5. rocznicą ich występów na SDM-owym Święcie Radości. Innym punktem programu był koncert zespołu muzycznego pochodzącego z Lublina-Czechowa, który posługuje na Mszach młodzieżowych w parafii Dobrego Pasterza, gdzie pracują księża Sercanie. Jego występ okazał się być prawdziwą zabawą z „hitami”. Dodatkowym elementem wpływającym na świetną atmosferę była rozrywka związana z zapewnionym przez organizatorów wesołym miasteczkiem. W ramach kolacji wspólnie grillowaliśmy obok wiaty, pod którą nieustannie grała muzyka. Już od godziny 16:00 każdy z uczestników mógł poczęstować się za symboliczną „złotówkę” jednym z wielu rodzajów ciast, które upiekli i przynieśli mieszkańcy Pliszczyna. Zgromadzone fundusze z tej akcji zostaną w całości przeznaczone ofiarom tegorocznej powodzi na terenie archidiecezji lubelskiej. Całe popołudnie przebiegało w atmosferze niezwykle radosnej zabawy. Wszyscy chętnie braliśmy udział w proponowanych punktach programu Dehoniady. Serdecznie zapraszamy do naszej galerii zdjęć.
Dzień zakończyliśmy wyciszeniem się podczas bajki opowiedzianej niezmiennie przez ks. Kazimierza Dadeja SCJ. Jej treść dotyczyła historii pewnego króla. Zaprosił on swoich poddanych na ucztę do zamku, podczas której miał im wręczyć podarunki. Przy okazji poprosił ich o to, aby przynieśli ze sobą wodę. Jedni wysłuchali prośby swojego władcy, inni zaś zaczęli „kombinować” i w efekcie nie zabrali ze sobą ani kropli. W trakcie uczty okazało się, że naczynia ludzi hojnych zostały po brzegi napełnione złotem. Zaskoczenie pozostałych było ogromne… Jak często myślimy o innych? A o sobie? Na co się otwieramy i co jest dla nas ważne? Czy nic już nie może nas zaskoczyć? Niech dzisiejsza bajka pomoże nam w odpowiedzi na te pytania. Do zobaczenia za kilka godzin 🙂

phoca_thumb_l_tn_czwartek_317

POWRÓT
Ks. Jakub Kopystyński SCJ, moderator
Pliszczyn 78, 20-258 Lublin
telefon kontaktowy: 81 751 00 84 | e-mail: sdmrsm@sercanskie.pl
Duszpasterstwo RSM, nr rachunku bankowego: 84 1600 1462 1847 3641 5000 0015