Sercańskie Dni Młodych

Czwartek – „Pokój z samym sobą i najbliższymi „

SDM XX      Autor: [ ] 0

„U Ciebie moja dusza szuka schronienia”

Dzień radości rozpoczęliśmy wspólną modlitwą pod wiatą, której przewodniczył ks. Tomek. W krótkiej homilii wprowadzającej nas do dnia była mowa o tym iż nie możemy zaoferować Bogu nic gdyż wszystko co nas otacza pochodzi od Niego. Trwając w wierze możemy być pewni że boża łaska nas nie opuści.

 

 

„Dzielna niewiasta, waleczny mężczyzna”

phoca_thumb_l_sdm2013_czwartek-017-2Kolejnym punktem programu było spotkanie pt.: „Dzielna niewiasta, waleczny mężczyzna” z Panią Mirą Jankowską z Mistrzowskiej Akademii Miłości. Pani Mira zaprosiła nas do tego, byśmy wspólnie z nią zastanowili się kim jest i jak wygląda mężny mężczyzna i dzielna niewiasta. Mówiła o tym, iż w każdym jest zalążek dzielnej kobiety i mężnego mężczyzny. Ważne tylko jest, aby znać i odkrywać swoją misję. Powinniśmy szukać siebie przez to co mamy, koncentrować się na mocnych stronach, poznawać siebie. Gdy odnajdziemy swoje powołanie osiągniemy pokój, radość i szczęście.

 

 

 

Pani Mira odpowiadała na pytania zadawane przez uczestników i udzieliła nam wielu praktycznych i budujących dla nas wskazówek.

 

Po spotkaniu z p. Mirą uczestniczyliśmy w święcie Ruchu Sercańskiej Młodzieży. Podczas uroczystej Mszy Świętą do RSMu zostali przyjęci młodzi ludzie chcący zawierzyć się Najświętszemu Sercu Jezusowemu, rozpoczynający swoją formację. Osoby, które odbyły minimum 2-letnią formację otrzymały krzyż będący wynagrodzeniem za trud włożony w pracę na rzecz chwały bożej oraz znakiem ich przynależności do tej wspólnoty.phoca_thumb_l_sdm2013_czwartek-042-2

Homilię wygłosił ks. Dariusz Salamon SCJ. Nawiązał do tematu dzisiejszego dnia „Pokój z samym sobą i najbliższymi”. Przybliżył nam trzy wymiary budowania pokoju: źródło pokoju w przyjaźni z Chrystusem; zgoda na wolę bożą w naszym życiu oraz życie w zgodzie z naszymi bliskimi. Największym źródłem niepokoju w naszych sercach jest grzech, natomiast pokój i łaskę możemy osiągnąć przez budowanie więzi z Chrystusem. Powinniśmy pogłębiać swoją przyjaźń z Chrystusem przez komunię, eucharystię i trwanie w modlitwie. Nie zawsze w naszym życiu dzieje się tak jakbyśmy chcieli. Powinniśmy więc z pokorą przyjmować boży plan i mówić „Bądź wola Twoja…”. Ks. Salamon mówił dalej, że gdy się złościmy, gdy nie dzieje się tak jakbyśmy chcieli w naszym sercu jest niepokój. Najtrudniejszą zaś rzeczą jest kochać naszych bliskich. Gdy chcemy mieć pokój w sercu, trzeba żyć w zgodzie. Pokój osiągniemy, gdy pojednamy się z naszymi bliskimi, gdy mówimy sobie przepraszam. Najważniejsze zaś jest, że źródłem pokoju i radości w naszym życiu Jezus Chrystus.

W imieniu wszystkich uczestników pragniemy życzyć zarówno nowym członkom RSM-u
jak i tym którzy w dniu dzisiejszym otrzymali krzyż wielu łask bożych, wytrwałości w służbie Chrystusowi oraz błogosławieństwa na każdy dzień.

Dehoniada!

phoca_thumb_l_sdm2013_czwartek-169

Pokój zapanował w sercu każdego uczestnika tegorocznego SDM-u. Zachwyceni jesteśmy Bożą miłością, zadowoleni i szczęśliwi, ponieważ dzisiaj przeżywamy Dehoniadę – Święto Radości. Za nami koncert zespołu Siedem-Siedem, w którym gra Wojtek Tabak z naszej SDM-owej scholi. Grupa porwała publiczność do tańca. Wiele osób bawiło się pod sceną. Nie zabrakło zabaw sprzed roku, takich jak na przykład Tunak. Dla dzieci były także różne atrakcje – mogły pobawić się na dmuchanym placu zabaw. Dodatkowo można było skosztować pysznej pliszczyńskiej grillowanej kiełbaski. W trakcie koncertu uczestniczyliśmy również w modliwie o pokój.

Na koniec grupa porządkowa skierowała wszystkich uczestników na plac obok kościoła. Tam zostaliśmy ustawieni w kształt sercańskiego krzyżyka i w takim układzie pozowaliśmy do wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Było rewelacyjnie! A za moment humory poprawi nam kabaret Łowcy.B. Chociaż czy można mieć zły humor, będąc na SDM-ie??? 🙂

Za nami wspaniały występ kabaretu Łowcy.B. Niestety chłopaki musieli już jechać. Rozdali mnóstwo autografów i zrobili sobie zdjęcia z wieloma osobami. Jesteśmy naprawdę stokrotnie wdzięczni za ten występ. Było wspaniale! Nie wiem, kiedy wyleczymy się z bólów brzucha i policzków. Łowcy dali z siebie wszystko. Wywoływani dwukrotnie przez pliszczyńską publiczność, zostali bez pamięci pokochani. Obiecali odwiedzić nas jeszcze kiedyś. Chłopcy z kabaretu poruszyli kilka bardzo istotnych spraw: kwestię nauki języków obcych, miłości do Danutki i to, że najważniejszy w życiu jest portfel. Mariusz Kałamaga – lider kabaretu świetnymi słowami podsumował spotkanie: „Radością trzeba się dzielić, bo w ten sposób ją mnożymy”.

Tymczasem my nie kończymy jeszcze wspaniałego Święta Radości! Zmykam teraz na dyskotekę, do usłyszenia potem!

POWRÓT
Ks. Jakub Kopystyński SCJ, moderator
Pliszczyn 78, 20-258 Lublin
telefon kontaktowy: 81 751 00 84 | e-mail: sdmrsm@sercanskie.pl
Duszpasterstwo RSM, nr rachunku bankowego: 84 1600 1462 1847 3641 5000 0015