Sercańskie Dni Młodych

Czwartek – „Higiena serca”

SDM XIX      Autor: [ ] 0

PO NOCY PRZYCHODZI DZIEŃ, PO BURZY WYCHODZI SŁOŃCE =)

Witamy Was gorąco w nowym dniu! =) To już czwarty dzień XIX Sercańskich Dni Młodych w Pliszczynie, który rozpoczyna drugą część tego wyjątkowego spotkania młodzieży =) Dzisiejszy poranek, jak każdy inny, rozpoczęliśmy Jutrznią, na którą wszyscy szli mocno zaspani i zmęczeni po wczorajszym koncercie zespołu „Love Story”. Słowo skierował dziś do nas ks. Tomasz Malesza, który podkreślił, że mamy być radośni, pomimo burzy, przez którą również mogliśmy być niewyspani, ale po porannych śpiewach wszyscy przebudzeni i pełni radości oraz energii udaliśmy się na upragnione śniadanie =)

                                                                                                                                                                       Natalia Kuśmierz

CZYSTOŚĆ W ZWIĄZKU… CZY JEST JESZCZE MOŻLIWA?

Nasza dzisiejsza poranna konferencja została rozpoczęta w nieco inny sposób, niż zwykle =) Wprowadzenie do niej na temat czystości poprowadził ks. Kazimierz Dadej SCJ, a w międzyczasie rozbawiał nas ks. Bartłomiej Król SCJ, prezentując pewien specyficzny poradnik dla młodzieży =) Goście, którymi byli małżonkowie – Gosia i Stefan wraz ze swoimi dziećmi, na szczęście dotarli w trakcie i przedstawili nam swój pogląd na temat „Higieny serca” w ich związku i rodzinie. Opowiedzieli o tym, jak często tracimy czas na rzeczy niepotrzebne, zbędne, które nie rozwijają nas intelektualnie, ani fizycznie… Okazało się, że często błędnie myślimy, iż w małżeństwie nie ma czegoś takiego, jak czystość. Gosia i Stefan udowodnili nam, że to bardzo ważny aspekt każdego związku kobiety i mężczyzny. Miłość to nie tylko czułe słówka, ale przede wszystkim poświęcenie swojego życia dla drugiej osoby, którą obdarowuje się swoim bezgranicznym uczuciem. Po konferencji młodzież mogła zadawać swoje czasami trudne pytania naszym gościom, z czego bardzo chętnie korzystała =) Już wkrótce na naszej stronie internetowej pojawi się nagranie z całej konferencji, a na youtubie wywiad z małżonkami =) Trzymajcie się! =)

phoca_thumb_l_05_07_12_czwartek-35

                                                                                                                                                                                 Kinga Kępa

„PAN JEST PASTERZEM MOIM”

Kilka lat temu, będąc na rekolekcjach w Gliczarowie Górnym usłyszałam ciekawe zdanie, wypowiedziane prze ks. Kazimierza Dadeja SCJ, który opisał neoprezbiterów tymi słowami: „Spójrzcie jak szeroko rozkładają ręce podczas modlitwy, to dlatego, że są wypełnieni wielkim zapasem energii i miłości dla was”. Z własnego doświadczenia wiem z jak wielkimi emocjami wiążą się święcenia kapłańskie oraz z jaką siłą działa wtedy Duch Święty. Jest to święto dla rodzin, przyjaciół, a także całej wspólnoty Kościoła, dlatego tradycją Sercańskich Dni Młodych stała się uroczysta Msza prymicyjna, w której uczestniczy świeża krew załogi Sercanów =)

W tym roku do naszej dzielnej ekipy dołączyło aż 10 młodych księży. Myślę, że warto wymienić ich imiona i nazwiska: ks. Jakub Bieszczad SCJ, ks. Jakub Kopystyński SCJ, ks. Adam Pastorczyk SCJ, ks. Daniel Romanek SCJ, ks. Maciej Rutkowicz SCJ oraz ks. Grzegorz Siedlarz SCJ. Niestety zabrakło w naszym gronie ks. Romana Gorinciola SCJ, ks. Grzegorza Marcinka SCJ, ks. Bartosza Mrozka SCJ oraz ks. Eduarda Sinkevicha SCJ, z powodu obowiązków na pierwszych parafiach.

Mszy przewodniczył ks. Maciej Rutkowicz SCJ, zaś ks. Dariusz Lewczak SCJ wygłosił do nas homilię, która poruszyła na pewno nie jedno serce. Opowiedział historię chłopca, wychowującego się od dziecka w świecie katolickim. Miał okazję zdobyć doświadczenie w sferach damsko-męskich, jednak jego życie potoczyło się zupełnie inaczej. Przez większość życia słyszał głos Jezusa: „Jesteś mój”. Został powołany do życia zakonnego, a tym chłopcem okazał się… sam ks. Darek =)

Czym są prymicje dla księży? Nie są niczym innym, jak ślub i wesele dla dwojga młodych ludzi =) Dlatego Dehoniada to okazja do wspólnego świętowania i dzielenia się radością z powodu nowych członków załogi. Miejmy nadzieję, że z roku na rok coraz więcej osób odpowie na zaproszenie Jezusa i nie zagłuszą głosu w swoich sercach. Pamiętajmy o modlitwie za tych, którzy poświecili swoje życie dla Boga, a także za naszych młodych księży, aby mieli wystarczająco siły do głoszenia słów Pana =)

phoca_thumb_l_05_07_12_czwartek-59

                                                                                                                                                                     Klaudia Gajkoś

OTO WSZYSTKIE UROKI TEGOROCZNEJ DEHONIADY

Oj, ale dzieje się pod pliszczyńską wiatą! =) Czy ktoś mając taki widok przed swoimi oczami, śmiałby jeszcze twierdzić, że młodzi katolicy nie mogą być pozytywnie zakręconymi nastolatkami? =) Żałujcie, że Was tutaj nie ma, bo impreza jest naprawdę przednia! =) Zacznijmy jednak od początku =) Każdego roku w czwartkowe popołudnie i wieczór w Pliszczynie ma miejsce Dehoniada, czyli Święto Radości. Nie mogło być inaczej podczas XIX Sercańskich Dni Młodych =)

Wszystko zaczęło się o godz. 16:00, kiedy na scenie pojawiła się grupka niepozornych dzieciaczków =) phoca_thumb_l_05_0712_czwartek-82Kto wtedy pomyślałby, że te maluchy kilkanaście minut później sprawią, że ponad 800 młodych ludzi dosłownie oszaleje na ich punkcie =) Kto to taki? Czyje to dzieci? To… Armia Dzieci – zespół , który dzisiaj popołudniu gościliśmy na naszym SDM-ie =) Jak jednak stwierdzili członkowie grupy, nie przyjechali tutaj, aby dać kolejny koncert, ale żeby pomóc nam uwielbiać śpiewem i tańcem Pana, dlatego już chwilę później sami bawili się z nami pod wiatą, chwaląc Boga =) Ale gdyby ktoś pomyślał, że to jedyna atrakcja tegorocznej Dehoniady, to jest w wielkim błędzie =)

W trakcie występu Armii Dzieci przy wiacie pojawiła się giełda ciast upieczonych przez mieszkańców Pliszczyna, które można było nabyć za 2 zł., wspierając tym samym ubogą młodzież, która otrzymuje od Księży Sercanów stypendia, wspomagające ją w nauce. Ciasta rozeszły się w oka mgnieniu, dlatego wielu z nas musiało obejść się smakiem… =( Na pocieszenie pozostały nam pieczone kiełbaski, których było już pod dostatkiem tak, że niektórzy nie odmówili sobie wzięcia drugiej, a nawet trzeciej kiełbaski =) W końcu, jak mówią starsi i doświadczeni życiem ludzie: jak dają to trzeba brać, a jak biją, to należy uciekać =) Na szczęście nikt nikogo nie zamierza tutaj bić, więc aktualna w naszym wydaniu jest tylko pierwsza część tego powiedzenia =)

phoca_thumb_l_05_0712_czwartek-105Wracając do Święta Radości, po koncercie nadszedł czas na „bajkowe przygody” =) Choć nazwa z pozoru brzmi dość dziecinnie, to teatr EKG 24 z Lublina wiedział doskonale, jak porwać do zabawy młodzież, która przyjechała do Pliszczyna =) Wszystkie grupy, pracujące ze sobą podczas pracy w grupach, zostały podzielone losowo na 6 „królestw”. Rywalizowały one w przeróżnych konkurencjach począwszy od stworzenia najciekawszych fryzur, a skończywszy na jak najszybszym zjedzeniu bez pomocy rąk jabłek wiszących na sznurkach =) Zwycięskie okazało się piąte „królestwo”, które w nagrodę otrzymało uściski dłoni samej bajkowej królowej =)

W końcu finałowym punktem Dehoniady była dyskoteka pod wiatą =) Kto by pomyślał, że mamy takich utalentowanych nagłośnieniowców, którzy wcielili się w DJ-ów całej imprezy =) Kolorowe, migające reflektory, dobrze wszystkim znana, miksowana muzyka, tłok i ścisk na „parkiecie” (czytaj: kostce brukowej) sprawiły, że niejeden z nas poczuł się, jak na dyskotece w klubie z prawdziwego zdarzenia =) Impreza wycisnęła z nas dosłownie ostatnie poty, bo atmosfera, jaka panowała pod wiatą, podniosła z ławek nawet największych ważniaków czy smutasów =)

Czwarty dzień XIX Sercańskich Dni Młodych zakończył się… oczywiście „bajką na dobranoc”, bez której jakoś tak trudno byłoby nam zasnąć po tym długim, wyczerpującym i po raz kolejny upalnym dniu, ale dniu, który dostarczył nam kolejnych niezapomnianych wrażeń =) Spoglądając na zegarek, ogarnia nas jeszcze większa radość (wynikająca nie tylko ze Święta Radości), bo prawdopodobnie położymy się dzisiaj trochę wcześniej spać =) Prawdopodobnie, nie znaczy na pewno… =) Ale żeby choć trochę przybliżyć Wam – wielkim nieobecnym XIX SDM-u – tę fantastyczną atmosferę, jesteśmy w stanie zrobić dla Was wszystko =) Trzymajcie się ciepło! =) Bądźcie z nami też jutro! =) PS. A może Wy też coś nam napiszecie w Księdze Gości na naszej stronce? =)

                                                                                                                                                                        Tomek Siedlecki

POWRÓT
Ks. Jakub Kopystyński SCJ, moderator
Pliszczyn 78, 20-258 Lublin
telefon kontaktowy: 81 751 00 84 | e-mail: sdmrsm@sercanskie.pl
Duszpasterstwo RSM, nr rachunku bankowego: 84 1600 1462 1847 3641 5000 0015