Sercańskie Dni Młodych

Czwartek (2.07) – „Splecione dłonie” Dz 2,42

SDM XXII      Autor: [ ] 0

W wakacje młodzież o godzinie 8.00 jeszcze smacznie śpi. My natomiast modlimy się jutrznią. Nie wszyscy są wyspani, lecz wszyscy chętni, aby w taki sposób rozpocząć następny dzień SDM-u.

Dzisiejsze hasło to „splecione dłonie”. Istotną rolę w naszym życiu ma relacja z Bogiem, a także relacje z ludźmi. Nauczymy się jak dbać i pogłębiać tę więź.

Będziemy mieli okazje lepiej się poznać i spleść nasze dłonie w popołudniowym szaleństwie tanecznym. W końcu dzisiaj dzień radości. Czwartkową patronką jest św. Teresa od Dzieciątka Jezus. Swoim życiem pokazała, że nawet w cierpieniu można się oddać Bogu. Jej modlitwa zdziałała cuda, spróbujmy więc nią inspirować.

Marysia Gomułka

„Odkryj siebie” – świadectwo

„Będziesz miłował bliźniego, jak siebie samego”. Ile miłości trzeba mieć do siebie samego, żeby umieć kochać innych? Jak odkrywać tę miłość w sobie? O tym mówiła nam dzisiaj pani Kasia. Dzięki niej mogliśmy zobaczyć w sobie własnego krytyka, który blokuje, to co w nas dobre i piękne. Pisaliśmy list do siebie pełny ciepłych słów. To kim jesteśmy to dar od Boga. Trzeba trochę wysiłku, żeby to odkryć i cieszyć się tym.

„Miłość jest sztuką, której trzeba się uczyć”. Przekonywał nas o tym pan Mirosław prezentując schemat budowania więzi według Karola Wojtyły. Miłość upodobania, pożądania, życzliwości, miłość oblubieńcza. Człowiek to całość ciało, uczucia, rozum, duch, więzi.Trudne to, ale „co ćwiczysz, to wyćwiczysz”, więc do dzieła!

Warsztaty

„Poczuj to, przeżywaj, to tango!” Nie trudno zgadnąć jakie to warsztaty, oczywiście – Ekspresja siebie. Spotkania prowadzi pani Kasia zwana Zumbą. Jak zwykle w świetnej formie uczy jak wyrazić przez muzykę i ruch to, co dzieje się w głębi człowieka.

Śpiewać podobno każdy może, ale niestety nie każdemu to wychodzi. Można to sprawdzić na warsztatach wokalnych, które prowadzi pani Irena. Kilkanaście osób, wśród których znalazł się też jeden mężczyzna, ćwiczy wytrwale, by w piątek zaprezentować swoje umiejętności.

I już ostatnie bardzo ciekawe warsztaty prowadzone przez Igę – język migowy. I tu znaleźli się chętni, by poznać podstawy tego języka. Warto nauczyć się migać chociaż parę słów. Nigdy nie wiadomo, co może nam się przydać w życiu.

 

Eucharystia

phoca_thumb_l_4_czwartek-44

„Pójdźmy tworzyć nowy świat w mocy i jedności serc” tymi słowami dziś, wyjątkowo przed południem, nasza pliszczyńska wspólnota rozpoczęła na najważniejsz punk dnia: Eucharystię. Dzisiaj świętuje RSM, czyli Ruch Sercańskiej Młodzieży, ponieważ wzbogacił się nowymi zastępami . 14-stu młodych, odważnych i pełnych entuzjazmu, już RSM-owiczów pragnie rozwijać się w cieniu Bożego Serca. Po zakończonej już formacji, która trwała cale dwa lata, 5 osób otrzymało RSM-owe krzyże.

Przełożony polskiej prowincji księży sercanów, ks. Dariusz Salamon, w słowie skierowanym do zgromadzonych pod pliszczyńską wiatą, nawiązał do hasła dzisiejszego dnia, zatrzymując się nad symbolem splecionych dłoni.

Bardzo dużo można powiedzieć podając dłoń tym, którzy są obok nas. Tak pokażemy swój szacunek, bliskość, przyjaźń, miłość i oddanie. Ważne jest pytanie komu i dlaczego chcemy podać dłoń, z kim chcemy tworzyć wspólnotę splecionych dłoni.

Każdy z nas może uczestniczyć w sercańskiej duchowości, która charakteryzuje się ofiarowaniem, oddaniem życia Bogu.

Związani z Ruchem Sercańskiej Młodzieży ale też i ci, którzy tylko sympatyzują wspólnocie sercańskiej są dziś zaproszeni, by podążać KU CYWILIZACJII MIŁOSCI.

„Pójdźmy tworzyć nowy świat w mocy i jedności serc; Pójdźmy tworzyć nowy świat miłość w darze wszystkim nieść.”

s. Teresa Pawlak

 

Mecz siatkarski

phoca_thumb_l_4_czwartek-77

Przyjechali!!! Są!!! To niesamowite!!! O godzinie 16.00 na pliszczyńskim boisku z wielkim entuzjazmem powitaliśmy polską repreze

ntację mistrzów świata: Wlazły,Zagumny, Nowakowski, Możdżonek, Zatorski, Kłos, Buszek, Drzyzga, Mika, Wrona, Kurek! Niestety warunki kontraktu nie pozwalały pokazać się w swoich rzeczywistych odsłonach, musieli użyć swoistego kamuflażu. I pewnie to wpłynęło na wynik spotkania, bowiem po pasjonującym meczu okazało się, że wygrali gospodarze 2:0. Ta historyczna chwila na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

 

Absurdalni goście

phoca_thumb_l_4_czwartek-90

Popołudniową zabawę w pliszczyńskim ogrodzie otworzył Kabaret Czwarta Fala z Kielc. Przedstawił on swoje główne autorskie programy, których celem było odnajdywanie odrealnionych wymiarów naszego codziennego życia. Na scenie panował atmosfera pomysłowości i energiczności – tak krótko można opisać występ kabaretu pod pliszczyńską wiatą. Publiczność została obdarzona potężna dawką pozytywnej emocji i zaskakujących zwrotów akcji. Młodzież eSDeMowa miała także okazję odkryć w sobie pokłady dobrego humoru w świecie pełnym absurdów.

Kl. Dariusz Trzebuniak SCJ

Wieczorem mieliśmy okazje bawić się na „Projekcie Wodzireja”. To było prawdziwe taneczne szaleństwo! Pliszczyńska wiata zapełniła się ludźmi w eleganckich strojach. Uwierzcie, żeńska część postarała się i wyglądała zjawiskowo, choć panowie nie byli gorsi.

Efekty świetlne nadały niesamowitej atmosfery i nasze miejsce do tańczenia zmieniło się w najpiękniejszą sale balową oczywiście pod czujnym okiem Boga. Prowadzący przekazali nam dużą dawkę energii, dzięki której prawie wszyscy dotrwali do końca. Tegoroczne hity, ale i starocie, które nam się nigdy nie znudzą rozbrzmiewały w sali powodując, że nawet wstydliwe osoby nie przejmując się niczym ruszyły na parkiet. Okazało się, że nasza sercańska ekipa na czele z świetnie wymiatającymi siostrami i księżmi, którzy nieudolnie próbowali im dorównać może się pochwalić niesamowitą koordynacją ruchów. Dłonie uczestników zostały splecione w tanecznym kręgu. Tego dnia zostaliśmy „skazani na taniec” i byliśmy z tego bardzo szczęśliwi. Jesteśmy pewni, że następnego dnia na pewno będą boleć nas nogi. Miejmy nadzieje, że uda nam się wstać na poranną modlitwę. 😉

Marysia Gomułka

POWRÓT
Ks. Jakub Kopystyński SCJ, moderator
Pliszczyn 78, 20-258 Lublin
telefon kontaktowy: 81 751 00 84 | e-mail: sdmrsm@sercanskie.pl
Duszpasterstwo RSM, nr rachunku bankowego: 84 1600 1462 1847 3641 5000 0015