Sercańskie Dni Młodych

wyklęci czy niezłomni?

SDM XXI      Autor: [ ] 0

Lekcja historii wcale nie musi być nudna, długa i od dzwonka do dzwonka. Choć trwają wakacje, świeci słońce, mamy lipiec to na SDMie była i lekcja historii. „Patriotyczny rap”? Tak to jest możliwe! Przekonuje o tym Tadek Firma Solo z Krakowa.

Prócz cennych uwag, zawsze aktualnych: „Codziennie się rozwijaj, nie daj się ogłupić, nie daj się kierować, nie daj się ogłupić”, wyrapować można też wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i wiele innych poważnych oraz ważnych treści, mówiących o patriotyzmie, historii, wojnie, walce, zwycięstwach, klęskach i porażkach.

Kim była Inka, gen. Nil, Piłsudski, żołnierze AK warto wiedzieć, bo osoby te tworzyły historię, nasza historię. O niepodległość walczyli nie tylko mężczyźni, zawodowi żołnierze czy armia. Wzruszająca jest historia wielu dzieci, młodych dziewczyn i kobiet, które ginęły w imię wyznawanych wartości. Utwór „Moja mała dziewczynko z AK” w przejmujący sposób o tym mówił w powtarzanym refrenie :

„ Moja mała dziewczynko z AK

Nosisz tajne rozkazy, warkocze i sukienki.

Spotykam cię w moich snach.

Walczysz za kraj, twój uśmiech taki piękny”

Co warto zapamiętać z tego spotkania, koncertu lekcji? Dla jednych można być żołnierzem wyklętym, dla innych ta sama osoba może być żołnierzem niezłomnym. Od Ciebie, ode mnie zależy jakie w życiu wybiorę priorytety, o co będę walczyć, kogo będę wspierać, za kogo, czy za co gotowy byłbym nawet stracić życie. Od naszych małych decyzji może zależeć naprawdę wiele.

„ Cześć i chwała BOHATEROM” ! Okrzyk, który zakończył spotkanie z Tadkiem Firma Solo niech będzie inspiracją do zauważania ludzi honoru żyjących obok nas.

 

POWRÓT
Ks. Jakub Kopystyński SCJ, moderator
Pliszczyn 78, 20-258 Lublin
telefon kontaktowy: 81 751 00 84 | e-mail: sdmrsm@sercanskie.pl
Duszpasterstwo RSM, nr rachunku bankowego: 84 1600 1462 1847 3641 5000 0015